VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019

VAT: dwie ważne daty: 1 września oraz 1 listopada 2019 r. – przełomowe zmiany w podatku od towarów i usług adresowane do WSZYSTKICH PODATNIKÓW

Kategoria
księgowość i rachunkowość
    Typ
otwarte
ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA

Z dniem 1 września oraz z dniem 1 listopada 2019 r. wchodzą w życie przełomowe zmiany w podatku od towarów i usług, które dotyczą m.in. obowiązkowej podzielonej płatności. Przepisy te są adresowane praktycznie do każdego podatnika. Wprowadza się nowe obowiązki związane z fakturowaniem oraz przede wszystkim nowe sankcje z tytułu naruszenia obowiązkowego split payment. Likwiduje się krajowe odwrotne obciążenie (uchylenie załącznika nr 11 i 14 do ustawy o VAT) oraz wprowadza nowe zasady odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT (uchylenie załącznika nr 13 do ustawy o VAT). 1 września br. będzie opublikowany centralny wykaz zarejestrowanych podatników VAT oraz wejdzie w życie wiele innych ważnych rozwiązań dotyczących tego podatku. Poza tym została wydana cała seria wyroków TSUE dotyczących podatku VAT, które mogą wiązać się z koniecznością wstecznych korekt rozliczeń, zwłaszcza przez jednostki sektora publicznego (JST) i sektora finansowego.

Oto szczegółowy program szkolenia:

 1. Obowiązkowa podzielona płatność (1 listopada 2019 r.):

- uchylenie załącznika nr 11 i 14 do ustawy o VAT, czyli likwidacja odwrotnego obciążenia,

- nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT: towary i usługi objęte obowiązkową podzieloną płatnością,

- co należy napisać na fakturze dokumentującej dostawę towarów (świadczenie usług) objętych obowiązkową podzieloną płatnością?

- kiedy nabywca (usługobiorca) musi zastosować obowiązkową podzieloną płatność?

- kiedy nabywcy są zwolnieni z tego obowiązku (wartość faktury ponad 15 tyś. zł.)?

- jakie sankcje grożą za brak zastosowania obowiązkowej podzielonej płatności?

- brak zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów (1 stycznia 2020r.)

 1. Nowy status rachunków VAT: poszerzenie zakresu przelewów należności publiczno - prawnych z tego rachunku (PIT, CIT, ZUS).
 1. Nowa koncepcja odpowiedzialności nabywcy za zaległości podatkowe w VAT dostawcy lub usługodawcy (1 listopada 2019 r.):

- uchylenie załącznika nr 13 do ustawy o VAT,

- zakup towarów z nowego załącznika nr 15 do ustawy o VAT jako przesłanka odpowiedzialności solidarnej nabywcy (usługobiorcy),

- przesłanki wyłączające odpowiedzialność nabywcy (usługodawcy): m.in. zastosowanie split payment.

 1. Centralny Rejestr Podatników (CRP) publikowany przez Szefa KAS (1 września 2019 r.):

- obowiązek posiadania rachunku gospodarczego przez podatnika VAT,

- skutki braku zapłaty zależności na rachunek bankowy podany w CRP,

- trzydniowy termin na zawiadomienie naczelnika US w celu „uratowania” zaliczenia wydatków w części kosztów uzyskania przychodów,

- brak zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów uregulowanych na rachunek bankowy nie ujawniony w CRP (1 stycznia 2020r.) 

 1. Używanie kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii po dniu 31 sierpnia 2019 r.

(ustawowa utrata „homologacji” tych kas). 

 1. Nowe obowiązki podatników w zakresie stosowania kas rejestrujących:

- do kiedy można stosować kasy z papierowym zapisem kopii?

- do kiedy można stosować kasy z elektronicznym zapisem kopii?

- obowiązek pobrania oświadczeń od osób obsługujących kasy (do 31 maja 2019),

- nowe zasady ewidencji korekt sprzedaży zarejestrowanej w kasie. 

7.         Pozostałe zmiany w podatku od towarów i usług wchodzące w życie z dniem 1 września 2019r.

- nowy zakres przedmiotowy deklaracji VAT-14 (graniczna płatność WNT),

- zmiany w systemie sankcji za naruszenie przepisów o VAT. 

 1. Wiążąca Informacja Stawkowa (1 listopad 2019 r.).

 

 1. Rewolucyjny wyrok dotyczący preproporcji za okres do 2016 r. – podatnicy mieli obowiązek skorygowania preproporcji stosowanej według indywidualnego pomysłu – trzeba skorygować rozliczenia za lata 2014-2015. 
 1. Wyrok TSUE dotyczący obowiązku podatkowego w usługach budowlanych: protokół odbioru. 
 1. Kolejne odroczenie likwidacji deklaracji VAT-7 i VAT-7K; do mali i średni podatnicy stosować będą te deklaracje do połowy 2020 roku. 
 1. Pozostałe zmiany wchodzą w życie z dniem 1 września 2019 r.


Szkolenie poprowadzi:  Witold Modzelewski - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego (od 24 lat), prezes Instytutu Studiów Podatkowych (od 20 lat), Szef Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego (od 14 lat) oraz kierownik magisterskiego „Prawo Finansowe i Skarbowość”. Najbardziej znany w kraju wykładowca problematyki podatkowej oraz doradca podatkowy (00001). Od 34 lat reprezentuje podatników w postępowaniach przed sądami administracyjnymi. Autor ponad 1200 publikacji na tematy podatkowe i prawnopodatkowe. Szef Kapituły Medalu VIRTUS EST PERFEKTA RATIO im. F. Druckiego Lubeckiego, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (2011). Kierował pracami nad projektami nowej ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o jednolitym podatku dochodowym (2011 rok). Co najważniejsze: autor prognoz, które się z reguły sprawdzają. Specjalizujący się w obszarze trudnych sporów podatkowych.

W każdy poniedziałek wychodzi „Komentarz nieuczesany” jego autorstwa – www.isp-modzelewski.pl – Serwis Doradztwa Podatkowego.

CERTYFIKATY
zaświadczenie
METODOLOGIA
wykłady i zajęcia praktyczne


KONTAKT
Izabela Trelka
Tel. 618483348, 501464345
Zadaj pytanie o to szkolenie >>
TERMINARZ SZKOLENIA
Ostrów Wlkp., wielkopolskie

hotel Borowianka ul. Limanowskiego 134

Cena: 432 zł brutto

od 2019-10-03 do 2019-10-03

W cenie: cena za uczestnictwo w szkoleniu wynosi 349 zł oraz 83 zł za materiały. dla drugiej i kolejnych osób z firmy cena za udział w wykładzie wynosi 249 zł i 83 zł za materiały.

Grudziądz, kujawsko-pomorskie

hotel RAD ul. Chełmińska 144

Cena: 432 zł netto

od 2019-10-17 do 2019-10-17

W cenie: cena za uczestnictwo w szkoleniu wynosi 349 zł oraz 83 zł za materiały. dla drugiej i kolejnych osób z firmy cena za udział w wykładzie wynosi 249 zł i 83 zł za materiały.

Słupsk, pomorskie

Hotel Villa Intryga ul. Jana Kozietulskiego 2

Cena: 432 zł brutto

od 2019-10-18 do 2019-10-18

W cenie: cena za uczestnictwo w szkoleniu wynosi 349 zł oraz 83 zł za materiały. dla drugiej i kolejnych osób z firmy cena za udział w wykładzie wynosi 249 zł i 83 zł za materiały.
Evago Skills Eurofinance Training Imperium Szkoleniowe Rodoszczecin.pl Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Sentio Vando Sp. zo.o. Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
AVENHANSEN - Standardy jakości szkoleń i gwarancja praktycznych umiejętności