Homo Creatore - Szkolenia otwarte


13 BŁĘDÓW POROZUMIEWANIA SIĘ

Data publikacji: 2018-06-13

Psychologowie są zgodni co do tego, że czasami nasz umysł lubi nam płatać figle komunikacyjno – poznawcze. Są to tzw. błędy w postrzeganiu, których nie zauważamy interpretując to, co podpowiada nam nasz mózg jako „całą prawdę i tylko prawdę”. W wyniku tego możemy przecenić swoje możliwości lub odwrotnie. Możemy również błędnie ocenić kogoś lub sytuację, w której się znaleźliśmy.

Oto 13 najpopularniejszych błędów w porozumiewaniu się, jakie mogą nam się przytrafić.

 1. Błąd aprobaty – polega na irracjonalnym przekonaniu, że musimy uzyskać aprobatę każdej osoby, z którą mamy do czynienia, w przeciwnym razie mamy niczym nie uzasadnione poczucie, że wszyscy ludzie myślą o nas źle i że tak naprawdę cały świat rzuca nam kłody pod nogi.
 2. Błąd bezsilności – jest to również irracjonalne przekonanie, że nasza satysfakcja i szczęście
  w życiu są zdeterminowane przez siły od nas niezależne, a więc nasze szczęście, sukces etc.
  są poza naszym wpływem. Za nasze niepowodzenia winimy wszystko i wszystkich. Jesteśmy nastawieni na narzekanie a nie na działanie.
 3. Błąd doskonałości – to z kolei przekonanie, że aby być osobą wartościową, powinniśmy być perfekcyjni
  i umieć sobie poradzić w każdej sytuacji z dużą pewnością siebie i łatwością. Jeśli tak nie jest, mamy do siebie pretensje i spada nam poczucie własnej wartości. A przecież nie ma ludzi doskonałych.
  Wady wręcz są wskazane. Ludzie bardziej zaakceptują mądrego, profesjonalnego eksperta w jakiejś dziedzinie, który ma jakąś ludzką „przypadłość” niż zimnego perfekcjonistę bez skazy. Warto innym pokazać, że jesteśmy tacy jak wszyscy – mamy zalety, ale i nam przytrafiają się błędy i sytuacje dla nas trudne.
 4. Błąd katastroficznych oczekiwań – to nieracjonalne przekonanie, że wszelkie nasze działania i zdarzenia zawsze przyniosą dla nas najgorsze możliwe skutki.
 5. Błąd powinności – jest to błędne przekonanie, że powinniśmy się zawsze zachowywać w sposób najbardziej pożądany.
 6. Błąd atrybucji (efekt halo) – polega na tendencji do tworzenia pozytywnego obrazu osoby w oparciu
  o jakąś jego jedną pozytywną cechę, która „opromienia” swym blaskiem całego człowieka i nie pozwala nam dostrzec jego ewentualnych wad.
 7. Błąd „infekowania” złymi emocjami – proces, na skutek którego „złe” emocje jednej osoby udzielają się drugiej.
 8. Błąd konfabulacji – jest to zwyczaj dodawania przez osobę słuchającą do zasłyszanej przez siebie treści dodatkowych szczegółów i informacji (które nie padły ze strony mówiącego)
 9. Błąd opiniowania – są to wypowiedzi mówiącego oparte o jego osobiste przekonania, nie uwzględniające poglądów innych, czy faktów. „Moje ja krzyczy tak głośno, że nie słyszę tego co mówisz” /Emmerson/
 10. Błąd porównania społecznego – ocena siebie w kategoriach porównania z innymi.
 11. Błąd samospełniającego się „złego” proroctwa – jeśli oczekujesz jakiegoś negatywnego zdarzenia czy skutków, to zaczynasz nieświadomie zachowywać się tak, aby to się stało i … tak się staje.
 12. Błąd wybiórczego słuchania – słuchający zwraca uwagę i zapamiętuje tylko te informacje, które go interesują.
 13. Zwrot „tak, ale …” – pamiętaj, że słowo „ale” dla słuchającego unieważnia wszystkie treści,
  które zakomunikujesz przed nim.

Errare humanum est – mawiał Seneka, dlatego nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich błędów jakie się nam przytrafiają podczas komunikowania się. Warto jednak znać te najważniejsze i mieć świadomość konsekwencji, jakie za sobą niosą.

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomie rozwijać swoje umiejętności interpersonalne i ćwiczyć efektywne i mądre porozumiewanie się na moje szkolenia z komunikacji interpersonalnej i inteligencji emocjonalnej. Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, senior trener

AVENHANSEN

szkolenia.avenhansen.pl

Najnowsze artykuły

Kamizelki ratunkowe szefa – jak dbać o zespół?
2018-06-13 CO 2 GŁOWY TO NIE JEDNA kontra GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ – czyli o zespołach
2018-06-13 W jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe?
2018-06-13 "SPRÓBUJ" - słowo skazane na porażkę
2018-06-13 Doradca personalny: zakres obowiązków
2018-06-13 Jakie szkolenia warto zrobić?
2018-06-13 SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU SPOSOBEM NA BUDOWANIE MARKI
2018-06-13 Hillway Training& Consulting renomowana firma szkoleniowa wprowadza nowatorskie szkolenia
2018-06-13 Ściąga z perfekcyjnego wystąpienia
2018-06-13 MÓZG W SŁUŻBIE NASZEJ EFEKTYWNOŚCI
2018-06-13


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper Poland & Emirates edu concept Cargo School Mati Consulting Meritum Meritum Competence LTCA Akademia Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki Jakro 4Grow Circinus Berndson BO Navigator Ekodialog ATL TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted theta vavatech wik conulting mindsupporters.com Witlani Bioszkolenia AMC Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Group247 Network Masters quallab Adept Szkolenie RODO Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej Przeszkolimy.pl QA Pharma TQM Soft