Witalni.pl - terminarz szkoleń


Odpowiedzialność za produkt - CSR czy spełnienie podstawowych obowiązków

Data publikacji: 2018-06-06

CSR - corporate social responsibility czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. W Polsce, na naszym względnie jeszcze świeżym wolnym rynku, ten trzyliterowy skrót nie zawsze i nie wszystkim przywodzi na myśl rozwój gospodarczy. Powoli jednak to się zmienia.

O CSR-ze, zasadności wprowadzania go w przedsiębiorstwach jako inwestycji w przyszłość firmy i jej rozwój gospodarczy można by niemało pisać. Ja jednak pragnę zwrócić waszą uwagę na pewien bardzo istotny
a niezwykle często pomijany aspekt tego zjawiska - odpowiedzialność przedsiębiorcy za wypuszczany na rynek produkt. Oczywiście, istnieje prawna odpowiedzialność i przy jako takiej ciężko mówić o tej społecznej. Odpowiedzialność za produkt ma jednak szersze niż prawne znaczenie. To całość aspektów związanych
z jakością, dawanie czegoś więcej niż podstawa.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PRODUKT W PRAKTYCE

W Polsce (i również poza nią) niestety od lat obserwuję zjawisko, które polega na rozmyciu odpowiedzialności za wyrób i braku dopełnienia nawet tych zasadniczych, prawnych obowiązków. Korporacyjne działy prawne (o ile takie funkcjonują) opracowują najczęściej wewnętrznie informacje (więcej
o przygotowywaniu tzw. Oceny zgodności produktu możesz przeczytać na tej stronie ). Często jednak
te informacje nie przedostają się dalej, do pozostałych działów firmy, które produktem się zajmują na różnych etapach jego życia.

O ile jeszcze przedsiębiorcy zajmujący się stricte produkcją przedstawiają nie najgorszy poziom świadomości, o tyle Ci którzy na jakimś etapie kupują gotowe towary już niezwykle rzadko wiedzą o jakichkolwiek wymogach - czy tych jakościowych, czy tych prawnych. A przecież ostatecznie to one wprowadzają produkt na rynek, to one za niego odpowiadają. Nie tylko za jakość ale i za jego zgodność z zasadniczymi wymogami prawnymi. Skoro więc ich nie znają (najczęściej nie mają świadomości że takie są), jak mogą brać je pod uwagę w procesie zakupowym? Niektóre jeszcze sprytnie przerzucają wymóg zapewnienia zgodności produktu z prawem na dostawców. W sumie nie jest to najgorsze rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że Ci dostawcy ulokowani poza granicami unijnymi wcale nie muszą znać (i najczęściej nie znają) wszystkich unijnych wymogów prawnych.
Po drugie - zgodnie z prawem, wobec wszelkich organów nadzoru rynku oraz wobec samych konsumentów odpowiedzialnym podmiotem zawsze będzie przedsiębiorca wprowadzający na rynek a nie jego dostawca spoza unijnych granic. Po trzecie - to właśnie wprowadzający na rynek jest odpowiedzialny za wyrób (najczęściej mowa tu o producencie, importerze) bo tylko on wie na jakie rynki produkt ma trafić, do jakich odbiorców. To on musi dokonać odpowiednich zgłoszeń, rejestracji, zrealizować określone opłaty administracyjne.

Podsumowując - przerzucanie obowiązku przetestowania i przebadania wyrobu na dostawcę (wytwórcę) może być dobrym pomysłem, pod warunkiem że zna się wszystkie wymogi prawne, wie na co produkt przetestować
i wymaga konkretnych certyfikatów. Poza tym, trzeba mieć świadomość, że główna odpowiedzialność za produkt i tak obciąży właśnie nas - tych którzy produkt na rynek wprowadzają.

Jest jeszcze jeden, niezwykle istotny a często niedostrzegany aspekt związany z odpowiedzialnością za produkt. Pamiętajmy, że producentem może stać również firma nawet okazyjnie. Jeśli zamawia gadżety i są one rozdawane klientom z ich logo i adresem - to również następuje wprowadzenie wyrobu na rynek. Firma odpowiada za niego tak samo, jak gdyby go sprzedawała i tak samo powinna znać wszelkie wymogi prawne które go dotyczą. Zwłaszcza jeśli sprowadza dany produkt spoza granic Unii.

DO CZEGO POWINNIŚMY DĄŻYĆ? JAK SIĘ ZMIENIAĆ?

Każdy firmowy dział zakupu powinien być na bieżąco przeszkolony z zakresu tej odpowiedzialności, z aspektów jakościowych i prawnych produktów, które przez niego przepływają. Powinien rozumieć czego może wymagać, kiedy i o jakie badania się upomnieć. A co najważniejsze - kiedy samemu dokonać obowiązków rejestracyjnych do danego produktu.

Dla każdego przedsiębiorstwa niezwykle ważne jest aby cały zespół, a w szczególności wszyscy którzy na którymkolwiek etapie zajmują się produktem, znali jego profil prawny i wszystkie wymogi które się do niego stosują.

Najnowsze artykuły

Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2018-06-06 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2018-06-06 SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2018-06-06 Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.
2018-06-06 EXPOSE SZEFA
2018-06-06 WOLNY CZAS JAKO BENEFIT OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW I OFERTA FIRM
2018-06-06 Ruszyły rekrutacje MBA
2018-06-06 TRENDY I WYZWANIA HR NA 2019 ROK – CZAS NA PROFESJONALNY ONBOARDING
2018-06-06 Jak zadbać o etykę w firmie?
2018-06-06 DZIEŃ OTWARTY AVENHANSEN | 2019
2018-06-06


Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group ItDesk Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
4Grow - Jesteś na dobrej drodze - możesz nauczyć się wszystkiego!