Progressproject - Stolica Rozwoju - V edycja szkolenia


SZKOLENIA W PORZEKADŁACH I PRZYSŁOWIACH, CZYLI DLACZEGO WARTO ZDOBYWAĆ WIEDZĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Data publikacji: 2018-04-16Nasz mózg potrzebuje stymulacji przez całe życie, aby móc efektywnie pracować. Dzięki nauce bowiem neurony odpowiedzialne za funkcję uczenia się, zapamiętywania ciągle się namnażają. Można więc powiedzieć, że poprzez uczenie się nasz mózg (a tym samym my sami) będzie wiecznie „młody” i sprawny.
Już Lew Tołstoj twierdził, że „nauka, to pokarm dla mózgu”. Nie sposób pominąć tutaj również słynnego porzekadła, którym rodzice, babcie i nauczyciele karmią nas od dzieciństwa: „ucz się Jasiu ucz, bo nauka to potęgi klucz”. Aby jednak ta nauka była efektywna i „nie poszła w las” (szczególnie w dorosłym wieku), powinna uwzględniać następujące aspekty:

  1. Ludzie dorośli najlepiej uczą się i zapamiętują nowe treści poprzez praktykę. Samo siedzenie na wykładzie
    i słuchanie, choćby najciekawszych rzeczy, daje nam tylko około 15% szans na zapamiętanie przedstawianych tam treści. Mało . Co innego, kiedy mamy okazję brać czynny udział w procesie nauki poprzez ćwiczenia, dyskusje, symulacje etc. Benjamin Franklin, amerykański polityk i jeden z Ojców – Założycieli Stanów Zjednoczonych zwykł mawiać: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.” Jego tezę potrzymał później Paulo Coelho, mówiąc, że „jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie.”
  2. Ludzie dorośli uczą się tylko tego, co uznają za potrzebne i przydatne im w pracy czy w osiąganiu ważnych dla nich celów życiowych i zawodowych. Nie lubią marnować czasu na rzeczy im niepotrzebne. Wspomniany już Paulo Coelho twierdził, że „wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.”
  3. Nasz świat ciągle się rozwija i idzie do przodu. Zmieniają się technologie, powstają nowe rozwiązania etc. Niektóre zawody tracą rację bytu, jak np. maszynistka w biurze, a powstają nowe, jak np.: specjalista middleware czy programista aplikacji mobilnych (w informatyce), architekt internetu (w inżynierii). Jeśli chcemy iść z duchem czasu, musimy też się rozwijać. Nauka jest dziś koniecznością. „Co wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”. /Isaak Newton/. Dlatego „zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia, a tak się stanie” /Veron Howard, amerykański filozof i nauczyciel/. Poza tym, mimo że, „pożytecznie jest uczyć się na błędach własnych, o ile przyjemniej jest jednak uczyć się na cudzych”
    / Agnieszka Lisak, polska poetka i aforystka/.

Nauka i wiedza towarzyszą nam przez całe życie. Chcemy czy nie, mamy potrzebę stałego rozwoju. Dzięki nauce dowiadujemy się, jakie mamy talenty, zdolności, kim jesteśmy i kim jeszcze możemy się stać. Słynne hiszpańskie przysłowie mówi, że „aby zostać torreadorem, musisz najpierw nauczyć się grać rolę byka.” Ale warto – w końcu torreador to MISTRZ (w swoim rodzaju ;-) ).

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, senior trener AVENHANSEN

Najnowsze artykuły

1 września 2019 r. Zmiany w VAT
2018-04-16 Karty kontrolne w laboratorium – w jaki sposób usprawnić proces zarządzania kartami?
2018-04-16 PPK – co każdy pracodawca wiedzieć powinien?
2018-04-16 NIEZABURZONA KOOPERACJA – POMIĘDZY ZYSKIEM A PRODUKTEM BEZ WAD
2018-04-16 PIT DLA MŁODYCH
2018-04-16 Zabbix – najlepsze narzędzie do monitorowania sieci. Zadbaj o swojego administratora
2018-04-16 Zostań moderatorem Design Thinking
2018-04-16 Nowoczesny savoir-vivre w biznesie
2018-04-16 Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2018-04-16 Rynek pracy w Warszawie
2018-04-16


Evago Skills Eurofinance Training Imperium Szkoleniowe Rodoszczecin.pl Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Sentio Vando Sp. zo.o. Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019