Witalni.pl - terminarz szkoleń


Scrum, Agile, ITIL... Sprawdź jak skutecznie rozwijać swoją firmę IT

Data publikacji: 2017-11-14

Cyfrowa rewolucja stała się faktem. Bez względu na branżę działalności przedsiębiorca ma dziś styczność ze światem IT. Firmy informatyczne zaś muszą oferować środowisku biznesu coraz to lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb usługi i produkty. Nowoczesne technologie to jednak tylko jedna strona medalu.


Drugą są umiejętności zwinnego zarządzania projektami. O co chodzi w filozofii Agile i jak może to pomóc Ci rozwinąć własną firmę IT?Niezależnie od tego, w jakim obszarze IT działasz, prace wykonywane przez Twoją firmę mają zapewne projektowy charakter. Przy rozwoju jednego pomysłu pracuje duży zespół, a ostatecznym celem jest zaspokojenie oczekiwań klienta (a nie tylko zespołu projektowego). Jeśli chcesz pracować szybko, wydajnie

i efektywnie – potrzebujesz planu działania. Przygotowanie nowego oprogramowania od podstaw wymaga zarówno dokładnego opracowania jego koncepcji, jak i przyjęcia rozsądnej strategii działania. Takiej, która Twój zespół szybko doprowadzi do końca projektu, a klientowi w krótkim czasie da dostęp do software’u, jakiego potrzebował.


Te założenia zrealizujesz, jeśli sięgniesz po nowoczesną metodykę zarządzania projektami. Najlepsi pracują, wybierając metodykę Agile.


Agile, czyli co?


Manifest Agile został opracowany w 2001 roku w Utah. To zestaw wspólnych zasad dla tzw. zwinnych metodyk tworzenia oprogramowania. Stworzony przez zespół programistów. Warto podkreślić, że reguły w nim zawarte można rozpatrywać też bardziej uniwersalnie, jednak najlepiej sprawdzają się właśnie w przedsiębiorstwach IT. Idea Agile zawiera się w czterech bardzo prostych punktach:


 • ludzie i interakcje są ważniejsze od procesów i narzędzi,
 • działające oprogramowanie jest bardziej istotne niż szczegółowa dokumentacja,
 • współpraca z klientem liczy się bardziej niż negocjacja umów,
 • reagowanie na zmiany jest lepsze niż trzymanie się z góry założonego planu.


Te cztery reguły to esencja zwinnego zarządzania programami, które warto wdrożyć, pracując nad nowymi rozwiązaniami dla klientów. Widać wyraźnie, że wymagają one przede wszystkim zmiany perspektywy patrzenia na relację developer – klient i nastawienia na partnerską współpracę.


Istotny jest również sposób pracy nad projektem. I tu od teorii przechodzimy do praktyki.


Poznaj Scrum oraz ITIL


Agile to zespół ogólnych reguł, które należy zaimplementować we własne działania na polu programistycznym. Jak? Wszystko zależy od przyjętej metodyki. Jedną z najpopularniejszych jest Scrum. Polega ona

(w uproszczeniu) na przygotowywaniu kolejnych wersji oprogramowania w określonych przedziałach czasu, nazywanych sprintami. Każdy sprint trwa co najwyżej 4 tygodnie (albo mniej), a jego celem jest dostarczenie działającej wersji oprogramowania – od planowania, przez realizację, aż po ewaluację tego etapu projektu. Scrum ma:


 • usprawnić i przyspieszyć proces realizacji projektu,
 • ułatwić samoorganizację pracy i zaangażować zespół w proces wytwórczy,
 • nieustannie ulepszać tworzone oprogramowanie – zgodnie z oczekiwaniami klientów.


Praca powinna przebiegać również zgodnie z założeniami ITIL – kodeksu postępowania dla działów informatyki. Dziś biblioteka ITIL (wersja 3) zawiera aż pięć opracowań, które dotyczą:


 • strategii usług,
 • projektowania usług,
 • przekazania usług,
 • eksploatacji usług,
 • ciągłej poprawy usług.


Zapoznanie się z założeniami ITIL i wykorzystanie ich w praktyce to również szansa na znaczne wzmocnienie konkurencyjności Twojego biznesu na rynku IT.


Jak najlepiej zapoznać się z Agile, Scrum, ITIL i innymi zagadnieniami związanymi ze zwinnym zarządzaniem projektami? Dobrym rozwiązaniem są szkolenia prowadzone przez praktyków z branży IT, które łączą zagadnienia technologiczne z biznesowymi. Ich ofertę możesz znaleźć np. tutaj 


Inwestycja w tego typu szkolenia szybko się zwróci - może rewolucyjnie zwiększyć efektywność pracy nad projektami.


Warto się ją rozważyć w budżecie swojej firmy.


Najnowsze artykuły

Dofinansowanie szkoleń nawet do 80%
2017-11-14 10 finansowych zmian w 2018 r., które musisz znać!
2017-11-14 5 Rzeczy aby odnieść sukces
2017-11-14 3 sposoby na kontynuowanie nauki ze stażem w zawodzie
2017-11-14 Praktyczne szkolenia z ochrony danych osobowych - dla kogo?
2017-11-14 6 sposobów na rozwiązanie zadań z księgowości, kadr i płac
2017-11-14 XXI Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków
2017-11-14 Szkolenia – czy warto się uczyć obsługi AutoCADa, czy lepiej od razu zainwestować w naukę Revita
2017-11-14 Jakość wody przeznaczonej do spożycia – proces uzdatniania wody i jej zabezpieczania przed wtórnym skażeniem mikrobiologicznym
2017-11-14 Akademia Versum – internetowe szkolenie z branży hair & beauty
2017-11-14


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki 4Grow ATL Urząd Dozoru Technicznego TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted progress UDT theta vavatech wik conulting Certes mindsupporters.com Witlani Berndson Bioszkolenia Human Skills Promako Questus Marketingonline IKJM McHayes&Steward Group Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Group247 Network Masters quallab