Homo Creatore - Szkolenia otwarte


Scrum, Agile, ITIL... Sprawdź jak skutecznie rozwijać swoją firmę IT

Data publikacji: 2017-11-14

Cyfrowa rewolucja stała się faktem. Bez względu na branżę działalności przedsiębiorca ma dziś styczność ze światem IT. Firmy informatyczne zaś muszą oferować środowisku biznesu coraz to lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb usługi i produkty. Nowoczesne technologie to jednak tylko jedna strona medalu.


Drugą są umiejętności zwinnego zarządzania projektami. O co chodzi w filozofii Agile i jak może to pomóc Ci rozwinąć własną firmę IT?Niezależnie od tego, w jakim obszarze IT działasz, prace wykonywane przez Twoją firmę mają zapewne projektowy charakter. Przy rozwoju jednego pomysłu pracuje duży zespół, a ostatecznym celem jest zaspokojenie oczekiwań klienta (a nie tylko zespołu projektowego). Jeśli chcesz pracować szybko, wydajnie

i efektywnie – potrzebujesz planu działania. Przygotowanie nowego oprogramowania od podstaw wymaga zarówno dokładnego opracowania jego koncepcji, jak i przyjęcia rozsądnej strategii działania. Takiej, która Twój zespół szybko doprowadzi do końca projektu, a klientowi w krótkim czasie da dostęp do software’u, jakiego potrzebował.


Te założenia zrealizujesz, jeśli sięgniesz po nowoczesną metodykę zarządzania projektami. Najlepsi pracują, wybierając metodykę Agile.


Agile, czyli co?


Manifest Agile został opracowany w 2001 roku w Utah. To zestaw wspólnych zasad dla tzw. zwinnych metodyk tworzenia oprogramowania. Stworzony przez zespół programistów. Warto podkreślić, że reguły w nim zawarte można rozpatrywać też bardziej uniwersalnie, jednak najlepiej sprawdzają się właśnie w przedsiębiorstwach IT. Idea Agile zawiera się w czterech bardzo prostych punktach:


 • ludzie i interakcje są ważniejsze od procesów i narzędzi,
 • działające oprogramowanie jest bardziej istotne niż szczegółowa dokumentacja,
 • współpraca z klientem liczy się bardziej niż negocjacja umów,
 • reagowanie na zmiany jest lepsze niż trzymanie się z góry założonego planu.


Te cztery reguły to esencja zwinnego zarządzania programami, które warto wdrożyć, pracując nad nowymi rozwiązaniami dla klientów. Widać wyraźnie, że wymagają one przede wszystkim zmiany perspektywy patrzenia na relację developer – klient i nastawienia na partnerską współpracę.


Istotny jest również sposób pracy nad projektem. I tu od teorii przechodzimy do praktyki.


Poznaj Scrum oraz ITIL


Agile to zespół ogólnych reguł, które należy zaimplementować we własne działania na polu programistycznym. Jak? Wszystko zależy od przyjętej metodyki. Jedną z najpopularniejszych jest Scrum. Polega ona

(w uproszczeniu) na przygotowywaniu kolejnych wersji oprogramowania w określonych przedziałach czasu, nazywanych sprintami. Każdy sprint trwa co najwyżej 4 tygodnie (albo mniej), a jego celem jest dostarczenie działającej wersji oprogramowania – od planowania, przez realizację, aż po ewaluację tego etapu projektu. Scrum ma:


 • usprawnić i przyspieszyć proces realizacji projektu,
 • ułatwić samoorganizację pracy i zaangażować zespół w proces wytwórczy,
 • nieustannie ulepszać tworzone oprogramowanie – zgodnie z oczekiwaniami klientów.


Praca powinna przebiegać również zgodnie z założeniami ITIL – kodeksu postępowania dla działów informatyki. Dziś biblioteka ITIL (wersja 3) zawiera aż pięć opracowań, które dotyczą:


 • strategii usług,
 • projektowania usług,
 • przekazania usług,
 • eksploatacji usług,
 • ciągłej poprawy usług.


Zapoznanie się z założeniami ITIL i wykorzystanie ich w praktyce to również szansa na znaczne wzmocnienie konkurencyjności Twojego biznesu na rynku IT.


Jak najlepiej zapoznać się z Agile, Scrum, ITIL i innymi zagadnieniami związanymi ze zwinnym zarządzaniem projektami? Dobrym rozwiązaniem są szkolenia prowadzone przez praktyków z branży IT, które łączą zagadnienia technologiczne z biznesowymi. Ich ofertę możesz znaleźć np. tutaj 


Inwestycja w tego typu szkolenia szybko się zwróci - może rewolucyjnie zwiększyć efektywność pracy nad projektami.


Warto się ją rozważyć w budżecie swojej firmy.


Najnowsze artykuły

Staż studencki – czy warto na niego iść?
2017-11-14 Jak wyglądają kursy programowania? Opinie o Software Development Academy
2017-11-14 Kamizelki ratunkowe szefa – jak dbać o zespół?
2017-11-14 CO 2 GŁOWY TO NIE JEDNA kontra GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ – czyli o zespołach
2017-11-14 W jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe?
2017-11-14 "SPRÓBUJ" - słowo skazane na porażkę
2017-11-14 Doradca personalny: zakres obowiązków
2017-11-14 Jakie szkolenia warto zrobić?
2017-11-14 SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU SPOSOBEM NA BUDOWANIE MARKI
2017-11-14 Hillway Training& Consulting renomowana firma szkoleniowa wprowadza nowatorskie szkolenia
2017-11-14


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper Poland & Emirates edu concept Cargo School Mati Consulting Meritum Meritum Competence LTCA Akademia Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki Jakro 4Grow Circinus Berndson BO Navigator Ekodialog ATL TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted theta vavatech wik conulting Certes mindsupporters.com Witlani Bioszkolenia AMC Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Group247 Network Masters quallab Adept Szkolenie RODO Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej Przeszkolimy.pl QA Pharma TQM Soft