Witalni.pl - terminarz szkoleń


Najlepsze praktyki employer brandingowe dla twojej firmy

Data publikacji: 2017-09-08

Employer branding jest pojęciem coraz częściej używanym w kontekście działań różnych firm. Polega na tworzeniu wizerunku danego pracodawcy, zarówno w oczach obecnych pracowników, jak i aplikujących, dlatego możemy mówić o praktykach wewnętrznych i zewnętrznych. Ze względu na szerokość tematu jednak skupmy się na tych pierwszych. Jakie inicjatywy są najskuteczniejsze i jaki efekt możesz osiągnąć, korzystając z tych wskazówek?
Dobre zaopatrzenie kuchni i masaże w biurze


Nie jest tajemnicą, że rynek pracy powoli przestaje być obszarem, gdzie pracodawcy dyktują warunki,

a aplikujący tylko czekają na zaproszenie od rekrutera. Dzisiaj firmy nie tylko głowią się nad przyciągnięciem nowych kandydatów, ale przede wszystkim chcą zapewnić obecnym już pracownikom dobre warunki.

Koszty rekrutacji, szkoleń nowych pracowników i wdrażania ich do nowych obowiązków często są dużo wyższe od zapewnienia już zatrudnionym lepszych możliwości.


Bardzo popularną praktyką jest cykliczna organizacja dni, w których firmowa kuchnia wypełnia się różnymi smakołykami. Owocowe środy, piątki z pizzą czy lodami to niektóre z przykładów. Dzięki temu osiągniętych zostaje kilka małych celów. Pojawia się wątek integracji, ponieważ zwykle wszyscy i tak spotykają się w kuchni. Do tego powstaje poczucie, że firma dodatkowo daje coś od siebie, podczas gdy inni pracodawcy nie myślą

o takich szczegółach.


Najciekawsze przykłady takich działań pochodzą od dużych korporacji międzynarodowych.

W siedzibie Google pracownicy mogą korzystać ze stołówki, gdzie znajdują się owocowe przysmaki dla każdego. To jednak tylko jeden z przykładów, ponieważ podobnych udogodnień jest tam wiele. W EY (dawniej Ernst & Young)  z kolei w 2012 roku wprowadzono program Care & Wellness dla pracowników, który zakładał m.in. wykłady o zdrowym trybie życia czy masaże profilaktyczno-relaksacyjne w biurze.


Szkolenia, konferencje i wyjazdy zagraniczne


Wartościowy pracownik zawsze dąży do rozwoju, a ten z kolei powinien być nieustannie zachęcany przez swojego szefa do tych działań. Pomaga zatem organizacja konferencji w samej firmie i wymiana doświadczeń z innymi specjalistami. Również wyjazdy, także zagraniczne, to doskonała okazja do szlifowania swoich umiejętności i przyswajania dawki nowej wiedzy. Ważne są też samodzielne starania, w które może się zaangażować pracodawca, np. pokrywając część kosztów szkoleń weekendowych czy kursów.


Własna inicjatywa to istotna cecha, cenna dla każdego szefa. Jeśli zespół chce zdobywać nowe umiejętności, dobrym wyjściem są np. kursy weekendowe, kiedy pracodawca jest w stanie pokryć koszty. Nie tylko pracownicy szeregowi są zobowiązani do rozwoju, ale również kadra kierownicza. Kursy weekendowe dla menedżerów organizuje wiele ośrodków naukowych, dlatego okazji do zdobywania wiedzy mamy sporo. Ważna jest aktywna postawa obu stron, które będą wzajemnie motywować się, wysyłając sobie ciekawe szkolenia, np. kursy weekendowe dla menedżerów w AFiB Vistula.


Pakiety sportowe i medyczne, przedszkola dla dzieci pracowników


Pakiety sportowe i medyczne to już niemal standard w dużych firmach. Opcja nielimitowanego uczęszczania na różne siłownie w ramach danego programu umożliwia pracownikowi szybką regenerację po pracy oraz relaks w ulubionym miejscu. Komfort dotyczy również pakietów medycznych, dzięki którym wizyta u specjalisty staje się wygodna i szybka. Jak najlepsza kondycja fizyczna i psychiczna powinna być przecież ważna dla dobrego szefa.


Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę również z tego, że część jego zespołu w jakimś momencie życia podejmie decyzję o założeniu rodziny. Coraz częściej mówi się o tzw. work-life balance, o co dba zwłaszcza pokolenie millenialsów, dlatego ważne jest wsparcie od strony firmy. Powstają więc miejsca, gdzie dostępne są również żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników lub dofinansowanie czesnego. W Polsce firmą, która wpadła na ten pomysł, jest np. ITI.


Praca zdalna, krótszy dzień w biurze


Jesteś chory? Nie masz ochoty przyjść do biura? Pracuj zdalnie, a nie będziesz miał więcej wyrzutów sumienia z powodu nieobecności. Elastyczne formy pracy są w naszych czasach często wykorzystywane z powodzeniem w różnych firmach. Dzięki temu pracownicy mają okazję podróżować, zajmować się rodziną, tworzyć projekty

w przyjaznym środowisku bez tracenia czasu na długie dojazdy. W przypadku lekkiej niedyspozycji zaś otrzymują szansę na szybszą regenerację we własnym łóżku.


Powstaje coraz więcej badań nad wpływem czasu pracy ludzi na ich wydajność. Wiele firm eksperymentuje nad skracaniem bądź uelastycznianiem etatów, co ma się przekładać na lepsze wyniki. Część Szwedów już testuje sześciogodzinny czas pracy, a jeśli eksperyment się powiedzie, być może i zmiana zostanie wprowadzona na stałe.


Argumentów, przemawiających za krótszym czasem pracy, jest wiele, oto kilka przykładów.


  • Sześciogodzinny dzień pracy jest korzystniejszy dla pracownika.
  • Ma on czas na realizowanie swoich pasji, co wpływa na jego nastrój.
  • Jest bardziej wypoczęty i zregenerowany.
  • Ma ułożone życie rodzinne, ponieważ spędza wystarczająco dużo czasu z bliskimi.
  • Jego poziom stresu spada, co przekłada się na wiele innych aspektów.


Zapisz

Najnowsze artykuły

Dofinansowanie szkoleń nawet do 80%
2017-09-08 10 finansowych zmian w 2018 r., które musisz znać!
2017-09-08 5 Rzeczy aby odnieść sukces
2017-09-08 3 sposoby na kontynuowanie nauki ze stażem w zawodzie
2017-09-08 Praktyczne szkolenia z ochrony danych osobowych - dla kogo?
2017-09-08 6 sposobów na rozwiązanie zadań z księgowości, kadr i płac
2017-09-08 XXI Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków
2017-09-08 Szkolenia – czy warto się uczyć obsługi AutoCADa, czy lepiej od razu zainwestować w naukę Revita
2017-09-08 Jakość wody przeznaczonej do spożycia – proces uzdatniania wody i jej zabezpieczania przed wtórnym skażeniem mikrobiologicznym
2017-09-08 Akademia Versum – internetowe szkolenie z branży hair & beauty
2017-09-08


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki 4Grow ATL Urząd Dozoru Technicznego TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted progress UDT theta vavatech wik conulting Certes mindsupporters.com Witlani Berndson Bioszkolenia Human Skills Promako Questus Marketingonline IKJM McHayes&Steward Group Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Group247 Network Masters quallab