VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019


Zostań moderatorem Design Thinking

Data publikacji: 2019-08-05Zostań moderatorem Design Thinking


Jeżeli nie znasz jeszcze odpowiedzi na pytanie Co to jest Design Thinking? zapraszamy Cię na naszą stronę https://dtdlafirm.pl/, w której przybliżamy tę metodę. Opisując ją jednak jednym zdaniem napisalibyśmy, że jest to metoda tworzenia innowacji w oparciu o odkrycie i głębokie zrozumienie potrzeb klientów.


Na co dzień jesteśmy konsultantami innowacji, którzy wspierają firmę w tworzeniu nowych produktów/usług lub ich optymalizowaniu. Poprzez zastosowanie praktycznych narzędzi pomagamy klientowi zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze, zwiększając równocześnie liczbę pomysłów oraz zaangażowanie zespołu. Można powiedzieć, że pomagamy klientowi poprawić jego kondycję w taki sposób, aby znalazł się on w lepszej sytuacji. Nie dostarczamy gotowych rozwiązań, ale pomagamy je opracować.
Od ponad 5 lat prowadzimy także warsztaty i szkolenia, przekazując całą naszą wiedzę o Design Thinking. Jako pierwsi w Polsce wykorzystaliśmy również metodę w procesie rekrutacji pracowników.


Co daje prowadzenie procesu projektowania metodą Design Thinking?


Design Thinking pomoże Tobie i Twojej firmie zaprosić do organizacji kreatywność i nastawienie na klienta, zamiast opierać się jedynie na gotowych rozwiązaniach lub wsparciu z zewnątrz. DT jest idealnym przykładem Human Centered Design - praca z jego pomocą polega na stawianiu odbiorcy usług/produktów jako punkt wyjścia do procesu projektowania. Niezbędną uwagę otrzymuje też każdy uczestnik procesu, ponieważ DT jest metodą pracy zespołowej, w której liczy się atmosfera oraz wartość, którą wkłada każdy z członków teamu. Prowadzenie projektowania rozwiązań w ten sposób sprawdza się nie tylko w problemach użytkowników, ale też pracowników firmy. Jeżeli jako manager HR widzisz w swojej organizacji dużą rotację, spowodowaną na przykład niskim zaangażowaniem pracowników, Design Thinking może wesprzeć Cię w zmianie. Przeprowadzany przez Ciebie proces DT dzięki wnikliwej empatii, która odsłania nawet ukryte problemy i potrzeby oraz za sprawą aktywnego włączenia współpracowników do projektowania, wyłonisz i wprowadzisz rozwiązania, które bezpośrednio przełożą się na stosunek do pracy. Nastawienie pracowników mocno łączy się z user experience. O tym połączeniu przeczytasz w case study ISS : (http://www.publications.issworld.com/ISS/External/issworld/White_papers/LinkingEmployeeandCustomerEngagement/?page=1).

Prowadzenie projektowania w Twojej firmie metodą Design Thinking przetransformuje proces z ciągłego wałkowania tematu na konkretne działanie. Czas przeznaczony na kolejne etapy pracy pozwala uniknąć niepotrzebnej dyskusji, dzięki czemu droga projektowa jest dynamiczna. Dynamika pobudza zespół, daje uczestnikom poczucie sprawczości i dzięki odpowiednim narzędziom, łatwo ich angażuje. Bardzo ważnym efektem pracy opartej na DT, którego często brakuje w firmie, jest również poczucie bezpieczeństwa uczestników, za które będziesz odpowiadać jako moderator. Integracja zespołu, który ma jasny wspólny cel przekłada się w procesie na akceptację i empatię wobec innych współpracowników. Zamiast tak, ale mówimy tak, i nie oceniając swoich pomysłów, a raczej nawzajem się nakręcając. Gdy w typowych burzach mózgów kładzie się nacisk na przemyślane i najlepsze pomysły, my stawiamy na otwartość i produkcje ilościową. Metoda projektowania Design Thinking z boku może wyglądać jak plac zabaw, jednak to dzięki pracy poprzez zabawę członkowie zespołu zapominają o nudzie i pobudzają umysł do kreatywnego myślenia, które niekoniecznie urywa się wraz z wyjściem z pracy.


Szkolenie na moderatora, a następnie wprowadzanie metody do firmy jest inwestycją w wyniki zespołu, który w szybszym czasie osiąga zdecydowanie lepsze efekty. Wraz z praktyką udowodnisz też firmie wszechstronność tego podejścia. Izabela Jasińska, (koordynatorka Instytutu Studiów Zaawansowanych, Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego) już podczas szkolenia moderatorów Design Thinking przekonała się, że myślenie projektowe można z powodzeniem wykorzystać w planowaniu przeróżnych działań.

Szkolenie moderatorów Design Thinking


W trakcie trzydniowego szkolenia przygotujemy Cię do roli moderatora, który prowadzi zespół przez proces. W trakcie pracy otrzymasz zestaw narzędzi i umiejętności niezbędne do projektowania nieszablonowych rozwiązań w projektach firmy.


Bardzo praktyczne szkolenie - pozwoliło mi być uczestnikiem/poczuć metodę, a następnie z meta poziomu zrozumieć proces. - Iwona Bobrowska-Budny, Talent Management Mentor w Colours of Talents - właściciel, Wykładowca z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim ALK


W trakcie szkolenia kładziemy nacisk na połączenie odpowiednich proporcji merytoryki do praktyki. Pierwszy dzień poświęcamy na doświadczanie całego procesu z poziomu uczestnika, co w momencie wcielenia się w rolę moderatora pomoże Ci wzbudzić w sobie empatię i skupić uwagę na pracę grupy. Tego dnia otrzymasz też pokaźny zastrzyk uporządkowanej wiedzy (którą zresztą zaczynamy dawkować przed szkoleniem) oraz ulubione przez wszystkich case studies, które dają kopa do działania. Kolejne dwa dni to zgłębienie się w rolę, zadania i wyzwania moderatora, poznanie i przeanalizowanie narzędzi oraz clue szkolenia - praktyka moderatorska. Grupy szkoleniowe są małe, co w odczuciu uczestników daje przestrzeń na przećwiczenie i dokładną analizę kolejnych etapów. Każdy z uczestników otrzymuje także feedback od nas i innych szkolących się osób, co pozwala na  testowanie i optymalizację już w trakcie nauki.

Wyjście z rutynowego myślenia o zadaniach/wyzwaniach/potrzebach Klientów. - Sylwia Grodzicka call center Manager Inogy.
Dużym plusem szkolenia było też położenie odpowiedniego nacisku na mindset. - Konrad Lang, WebTalk


Na naszych spotkaniach, tak jak w DT, nie ma nudy. Spędzone wspólnie 3 dni dalekie są od typowych szkoleń spędzonych na krześle. Liczy się dla nas dobra energia grupy i każdego uczestnika z osobna, dlatego w trakcie nauki stawiamy na pobudzanie energii, zaangażowanie ciała oraz integrację. Między każdymi etapami wprowadzamy impro rozgrzewki, które pomagają szybko odzyskać witalność po przerwie oraz przygotować umysł do pracy w nowym trybie, na przykład pobudzając neurony lustrzane. Wprowadzenie improwizacji teatralnej wspiera poczucie zaufania i bezpieczeństwa, co jest niezbędne do swobodnej pracy i otworzenia pokładów kreatywności. Impro to też szybki i łatwy sposób na integrację, która przekłada się na dobre flow w grupie.
W szkoleniu nie brakuje więc otwartości i dobrej zabawy - zarówno dlatego, że tacy po prostu jesteśmy, ale też po to, aby udowodnić że atmosfera przekłada się na zaangażowanie i pomyślność procesu. Badanie przeprowadzone przez University of Warwick's Center wykazało, że bardziej zadowoleni pracownicy są równocześnie bardziej produktywni o średnio 12%. W tym miejscu koniecznie musimy podzielić się także wystąpieniem Tima Browna, CEO IDEO, jednego z naszych Design Thinkg'owych guru: https://www.ted.com/talks/tim_brown_on_creativity_and_play?language=pl.


Bardzo ważne dla mnie było też sprawdzenie w praktyce, jakie pułapki czekają na uczestników i moderatorów. - Konrad Lang, WebTalk


Szkolenie moderatorów Design Thinking to też praca nad problemami i sytuacjami krytycznymi, które mogą czekać w procesie projektowania. Tematu pułapek dotykamy merytorycznie podczas rozmowy, ale poprzez praktykę na własnej skórze poczujesz strome zakręty i miny, które czekają w roli moderatora.Funkcja moderatora Design Thinking


Szkolenie dla moderatorów, chociaż wolimy używać słowa facylitatorów, ma dać Ci okazję do doświadczenia tego, jak dużą rolę odegrasz w procesie Design Thinking. Moderator jest w trakcie projektowania aktywnym obserwatorem - jako pracownik danej firmy potrzebujesz więc wypracować dystans do wykonywanej pracy. Dla przykładu facylitacja w burzy mózgów polega więc bardziej na zachęcaniu uczestników do wyrażania siebie, pobudzania i nakierowywania poprzez odpowiednie pytania (Co gdybyśmy mieli tylko złotówkę?) i dawaniu pozytywnego feedbacku, niż na generowaniu pomysłów. Chyba, że jest to rodzaj inspiracji. Moderator odpowiedzialny jest za proces - jest jego strażnikiem i nadaje mu ramy dla bezpieczeństwa przebiegu projektowania i końcowego efektu, dlatego Twoja uważność na całość grupy jako wspierający, a nie uczestniczący jest niezwykle istotna. Podczas szkolenia praktykujemy więc prowadzenie i bycie liderem, który nadaje odpowiedni kierunek i stymuluje pracą zespołu tak, aby wykonywał on poprawnie zadania. W ten sposób staramy się odrzucić nawyk odpowiedzialności za jakość pomysłów, które tworzy grupa.


Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem, na stronie https://dtdlafirm.pl/szkolenie-moderatorow/ znajdziesz dodatkowe informacje oraz daty kolejnych edycji.


Autor: DT Makers

Najnowsze artykuły

PIT DLA MŁODYCH
2019-08-05 Admin - szara eminencja w naszej codzienności
2019-08-05 Nowoczesny savoir-vivre w biznesie
2019-08-05 Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2019-08-05 Rynek pracy w Warszawie
2019-08-05 Skuteczny mentoring w firmie – od czego zależy?
2019-08-05 Czym jest biała lista podatników oraz jakich dostarcza informacji?
2019-08-05 Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2019-08-05 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2019-08-05 SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2019-08-05


Evago Skills Eurofinance Training Imperium Szkoleniowe Rodoszczecin.pl Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Sentio Vando Sp. zo.o. Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
AVENHANSEN - Standardy jakości szkoleń i gwarancja praktycznych umiejętności