VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019


Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife

Data publikacji: 2019-06-07

Rozwój najnowszych technologii daje o sobie znać niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia. Nie inaczej jest z branżą ubezpieczeniową, która stara się stosować nowoczesne rozwiązania technologiczne. Najlepszym tego przykładem jest MetLife, który korzysta z technologii, aby uprościć klientom korzystanie ze swoich usług.

Cyfrowy proces sprzedaży, czyli MetLifeOnline

MetLifeOnline to specjalna platforma cyfrowa, która została stworzona z myślą o wsparciu agentów oraz pośredników ubezpieczeniowych. Umożliwia ona uproszczenie w maksymalnym stopniu procedur związanych ze sprzedażą ubezpieczeń. Analiza potrzeb klienta odbywa się online, co znacznie upraszcza cały proces,
z kolei wnioski są spisywane elektronicznie podczas spotkań klientów z agentami. Platforma ta umożliwia również wykonanie kalkulacji wysokości składki, a także przesłanie ogólnych warunków ubezpieczenia na adres mailowy klienta. Dzięki tym innowacjom, czas, jaki mija od momentu złożenia wniosku do wysłania polisy, uległ skróceniu aż o 25%.

E-polisa, e-klient oraz e-roszczenie

Kolejną nowością wprowadzoną przez MetLife jest e-polisa. Jest to cyfrowa forma dokumentu, który potwierdza zawarcie umowy ubezpieczenia. MetLife to jeden z pierwszych ubezpieczycieli na życie w Polsce, którzy wprowadzili tego typu rozwiązanie. Zanim uruchomiona została ta usługa, dokumenty wysyłane były pocztą, co nie tylko trwało kilka dni, to jeszcze nierzadko wiązało się z koniecznością odwiedzenia placówki pocztowej.
To jeszcze nie koniec ułatwień, bowiem od stycznia 2019 r. każdy klient otrzymuje drogą mailową informację
o kolejnej płatności składki. Z biegiem czasu rozwiązanie to zastąpi całkowicie papierowe formularze.

E-klient to specjalny portal dla osób, które korzystają z usług MetLife. Wystarczy zalogować się do serwisu, aby uzyskać bezpośredni dostęp do informacji o polisach i płatnościach oraz ofertach specjalnych i statusach roszczeń. Dzięki usłudze e-klient można również szybko zaktualizować swoje dane osobowe.

Niezwykle przydatny jest także serwis e-roszczenie. Za jego pośrednictwem można dokonać zgłoszenia szkody oraz wystąpić o wypłatę świadczenia. Co ciekawe, obecnie już 40% wniosków wpływa do MetLife drogą elektroniczną, a wszelkie przewidywania wskazują, iż odsetek ten będzie w kolejnych latach coraz większy.

To jeszcze nie wszystko

Nie lada problemem dla firm ubezpieczeniowych są tzw. polisy uśpione. Chodzi o sytuacje, w których danym osobom przysługuje wypłata świadczenia, jednakże one o tym nie wiedzą. MetLife to jeden z pierwszych ubezpieczycieli w Polsce, który wprowadził specjalną procedurę postępowania w tego typu wypadkach mające na celu odnalezienie i skontaktowanie się z osobami uprawnionymi do uzyskania świadczeń.

Uproszczeniu uległ także proces oceny ryzyka, co zostało osiągnięte poprzez skrócenie liczby pytań we wniosku ubezpieczeniowym czy zmniejszenie liczby badań medycznych. Ułatwienia dotyczą również obywateli Ukrainy, którzy pracują w Polsce. Obecnie mogą oni wykupić ubezpieczenie na podstawie ważnej karty pobytu czasowego wystawionej na rok.

Prosty język jako podstawa skutecznej komunikacji

Powszechnie wiadomo, że wiele osób ma poważne problemy ze zrozumieniem pism urzędowych. Mając na uwadze tę kwestię, MetLife wprowadził zasadę prostego języka w kontaktach z klientami. W tym celu wielu pracowników firmy zostało odpowiednio przeszkolonych. Chodzi tutaj o osoby odpowiedzialne zarówno za kontakt mailowy, jak i telefoniczny.

Modyfikacjom uległa również strona internetowa firmy MetLife. Jej poprzednia wersja składała się aż z 863 podstron, obecna zaś ze 104. Co więcej, pojawił się także blog poświęcony zagadnieniom związanym
z ochroną zdrowia oraz dbaniem o swoją przyszłość finansową.

MetLife konsekwentnie wprowadza innowacje. Rozwiązania tej firmy mogą być wzorem dla innych podmiotów działających w branży. Najbardziej na tym korzystają klienci, albowiem dzięki nowoczesnym technologiom
i ułatwieniom oszczędzają oni jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką posiadają – swój czas.

Najnowsze artykuły

Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2019-06-07 Rynek pracy w Warszawie
2019-06-07 Skuteczny mentoring w firmie – od czego zależy?
2019-06-07 Czym jest biała lista podatników oraz jakich dostarcza informacji?
2019-06-07 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2019-06-07 SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2019-06-07 Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.
2019-06-07 EXPOSE SZEFA
2019-06-07 WOLNY CZAS JAKO BENEFIT OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW I OFERTA FIRM
2019-06-07 Ruszyły rekrutacje MBA
2019-06-07


Evago Skills Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group ItDesk Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
4Grow - Jesteś na dobrej drodze - możesz nauczyć się wszystkiego!