VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019


Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.

Data publikacji: 2019-05-16


Nie sposób przeoczyć, patrząc na aktualne oferty pracy, jak duże jest zapotrzebowanie pracodawców na pracowników działów księgowości. Jest to dobrze płatna praca, stwarzająca możliwości rozwoju, realizacji, dająca poczucie bezpieczeństwa. Tacy specjaliści byli i będą potrzebni na rynku pracy, bo nawet automatyzacja niektórych procesów i rozwój technologii nie są w stanie spowodować wyparcia tego zawodu. To powoduje duże zainteresowanie tą branżą.


Nie daj się zrazić stwierdzeniami, że praca w księgowości nie jest dla każdego. Nie stawiaj sobie samemu sztucznych granic, dopóki nie poznasz tematu.


Jeżeli chcesz być dobrym księgowym, musisz posiadać nie tylko konkretną wiedzę i umiejętności, ale również charakteryzować się określoną postawą i cechami osobowości. Jako pożądane cechy w tym zawodzie możemy wymienić: rzetelność, sumienność, skrupulatność (a nawet pewien pedantyzm), zamiłowanie do pracy w administracji biurowej i przepisów (dokumenty, dokumenty i jeszcze raz dokumenty), doskonała organizacja pracy własnej, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres oraz zdolności analityczne i matematyczne. To nasz must have księgowego – atrybuty, które musisz posiadać aby osiągnąć sukces w tym zawodzie.


Polskie prawodawstwo nie należy do najprostszych, dlatego w pracy księgowej możesz spotkać się ze sprzecznymi interpretacjami. Tu przydają się umiejętności analityczne i interpersonalne. Ponadto księgowy musi radzić sobie z nałożonymi deadline’ami (np. sprawozdań), dotrzymywać ustalonych terminów i umieć trzymać nerwy na wodzy w obliczu rozmaitych kontroli i odpowiadania na wezwania różnych instytucji celem dokonywania wyjaśnień.


Księgowy to najważniejsza po prezesie osoba w firmie – i nie ma w tym przesady. Odpowiada za przepływ pieniędzy, zarządzanie finansami i analizę ryzyka, niejednokrotnie podejmuje najważniejsze decyzje strategiczne, przedstawia możliwości i rozwiązania Zarządowi.


Odpowiedzialność jest jeszcze większa w przypadku głównego księgowego (który odpowiada za cały dział) oraz księgowego, który decyduje się na założenie własnego biura rachunkowego. Tutaj niezbędne są rozwinięte umiejętności zarządcze, komunikacyjne i negocjacyjne.
A teraz krótki rachunek sumienia dla Ciebie: zastanów się, czy posiadasz te cechy? Czy ta praca będzie Ci odpowiadać? Jaki jest Twój zawodowy cel? Czy sprawdzając oferty pracy na stanowisku specjalisty działu księgowości znajdujesz firmy, w których chciałbyś pracować? Co możesz od siebie dać tym firmom, a co one mogą dać Tobie? Przemyśl.


Zdobycie wiedzy


Nie musisz ukończyć kierunkowych studiów, aby otrzymać pracę w księgowości. Oczywiście – jeżeli masz właściwy dyplom w ręku, nie zaszkodzi Absolwenci studiów ekonomicznych właściwie nigdy nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Jeżeli jednak skończyłeś inny kierunek i nie masz czasu (albo ochoty) na kolejne studia – nic straconego.


Wprowadzenie Europejskich Ram Kwalifikacji pozwala na łatwe rozpoczęcie pracy w zawodzie – także księgowego, w którym dotychczas nie miałeś żadnego doświadczenia (przekwalifikowanie). Wystarczy, że ukończysz solidny kurs rachunkowości lub szkolenia, na których poznasz przepisy i nabędziesz umiejętność praktycznego księgowania. Właściwym postępowaniem będzie tutaj także wybór, jako nowej lektury obowiązkowej, Ustawy o Rachunkowości oraz przepisów podatkowych. Poczytaj i poćwicz samodzielnie.


Kurs powinien dać Ci najważniejsze umiejętności i zapoczątkować rozwój, natomiast nie zwolni Cię z konieczności uczenia się i stałego poszerzenia swojej wiedzy. Dobry księgowy powinien codziennie przeznaczać swój czas (nawet kilka godzin dziennie) na czytanie najnowszych przepisów i interpretacji, poszukiwania rozwiązań. Bez aktualnej wiedzy nie da się dobrze wykonywać tego zawodu.


Pracodawca przyjmując Cię do pracy w księgowości będzie patrzył na to, co faktycznie potrafisz, czy rozumiesz procesy zachodzące w firmie, czy znasz zastosowanie przepisów, jak wykonujesz operacje gospodarcze oraz jak przechodzisz drogę księgową.


Oczywiście wskazane jest, aby Twoja wiedza była potwierdzona zdanym egzaminem i certyfikatem księgowego. To w końcu stanowi dokumentację Twojej wiedzy, umiejętności i przygotowania do pełnienia tego zawodu.


Na polskim rynku szkoleniowym dostępne są kursy rachunkowości od podstaw będące najczęściej kursami pełnej księgowości (spółek prawa handlowego). Kursy prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów to natomiast kursy uproszczonej księgowości.


Jeżeli chcesz pracować w biurze rachunkowym – zarówno jeden jak i drugi kurs jest dla Ciebie


Wiedza wzbogacona o umiejętności


Myślę, że zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wystarczy wiedzieć. Bo rozumieć finanse to co innego niż księgować… Obecnie praca księgowego łączy się z pracą na konkretnym oprogramowaniu. Oczywiście wiele osób wybiera możliwość wyboru kursu lub szkolenia z jego obsługi. Rzeczywiście jest to szybki i ogólnie dostępny sposób. Jednak absolutnie nie doradzamy udziału w kursie rachunkowości od podstaw połączonego z pracą tylko na jednym programie. Najpierw postaraj się zdobyć umiejętności, które pozwolą Ci na pracę na każdym programie finansowo-księgowym.


Obecnie istnieje wiele rozwiązań informatycznych, z których mogą rozwijać firmy; rynek oprogramowania dynamicznie się rozwija i zmienia. Zapewne do Ciebie także docierają wieści o najnowszych aktualizacjach tego czy innego programu w module księgowym. Dlatego dobrze byłoby, gdybyś nie „przywiązywał” się do jednego konkretnego programu, lecz na kursie rachunkowości nauczył się całościowego patrzenia na rachunkowość. Bo rachunkowość to nie tylko bezrefleksyjne klikanie, przechodzenie kolejnych gotowych ścieżek, odtwarzania scenariuszy i wykorzystywania dostępnych funkcji.


Oczywiście każdy kurs możesz połączyć ze szkoleniem z Symfonii, Optimy, Płatnika czy jakiegokolwiek innego programu (takie możliwości znajdziesz także w naszej ofercie – Certyfikowany Kurs Rachunkowości od podstaw z obsługą programów: Płatnik, Symfonia, Optima).


Takie zajęcia z programów komputerowych pokazują Ci konkretne możliwości, najważniejsze funkcjonalności i specyfikę pracy w danym programie. Stanowią jednak bazę wyjściową do dalszej nauki, nie zwalniają Cię z dalszych samodzielnych ćwiczeń. Jeżeli na kursie komputerowym otrzymałeś praktyczne materiały z ćwiczeniami – wykorzystaj je do samodzielnych ćwiczeń w domu, pobierając demo oprogramowania (każdy wytwórca oprogramowania oferuje darmową wersję demo, której możesz używać przez określony czas).


Jeżeli już mówimy o oprogramowaniu w księgowości, nie możemy zapomnieć o Excelu.
MS Excel to absolutna podstawa – wiemy z doświadczenia, że nauka arkusza kalkulacyjnego bywa czasem żmudna i bolesna, ale ból przechodzi gdy zobaczysz jak bardzo Twoja praca stała się łatwiejsza


Test umiejętności


Jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności, dobrym testem będzie odbycie praktyk lub stażu. Nie jest to konieczne, ale to dobry tutorial jeżeli chcesz zacząć od sprawdzenia, jak wygląda księgowa codzienność. Czasem staże lub praktyki poprzedzają zatrudnienie na pełen etat w danej firmie. Ale pamiętaj – to tylko propozycja.


Daj się zauważyć pracodawcy


Na rynku pracy, w tym branży księgowej, konieczne jest wyróżnienie się. Spróbuj w CV i liście motywacyjnym zaakcentować to, co Cię wyróżnia i wpływa na pozytywny odbiór Twojej osoby przez pracodawcę. Mogą to być różne niestandardowe umiejętności, znajomość języków obcych, wiedza z określonych dziedzin. Wyróżnij się i daj się zauważyć przyszłemu pracodawcy. Dobrym pomysłem jest założenie profilu na portalach dla pracodawców.


Bądź też na bieżąco z wydarzeniami, nowinkami z branży, artykułami na blogach, przystąp do branżowych organizacji. Kreatywność także jest ceniona w branży księgowej, zastanów się jak zmienić swoje CV aby przykuwało uwagę (ale nie wpadaj w skrajności – odważne kreacje pozostaw artystom).


Wiedzy nigdy nie za dużo


Nigdy nie możesz zapomnieć o tym, że zawód księgowego wiąże się z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Nie będziesz dobry w tym zawodzie, jeżeli zatrzymasz się w miejscu z nauką. Nie zrażaj się jednak – przepisy zmieniały się, zmieniają się i będą się zmieniać. Musisz być po prostu na bieżąco, uczestniczyć w szkoleniach, śledzić przepisy, czytać. Twój sukces w ogromnej mierze zależy od Twojej chęci nauki. Całkiem możliwe, że Twój pracodawca będzie Cię wysyłał na takie aktualizujące wiedzę kursy i szkolenia, sam także z własnej inicjatywy możesz dążyć do uzyskania niezbędnych, aktualnych informacji. Ukończone studia, kurs czy szkolenie to dopiero początek drogi księgowej.


Możliwe, że po przeczytaniu tego tekstu stwierdziłeś, że praca księgowego to ciężka jednak praca i może nie dla Ciebie. Nic bardziej mylnego! Aby Ci to udowodnić, podaję poniżej korzyści, które warto rozważyć decydując o wyborze tej ścieżki zawodowej.Na pewno w czołówce zalet możemy wymienić konkurencyjne wynagrodzenie oraz stabilną ścieżkę kariery. Ten zawód możesz spokojnie wykonywać do samej emerytury, a nawet dłużej


Będziesz wykonywać zawód o ugruntowanej opinii, a dodatkowo swoją pracą będziesz wpływać na strategię biznesową firmy.


Bez wątpienia praca księgowego stwarza także duże możliwości rozwoju zawodowego. Może być furtką do stanowiska dyrektora finansowego, doradcy podatkowego lub stanowić doskonałą możliwość do założenia własnej działalności. Masz w niej naprawdę realne szanse na rozwój, wykazanie się swoimi umiejętnościami i oczywiście docenienie (finansowe oraz pozafinansowe).


No i najważniejsza rzecz – jeżeli czujesz, że ta praca będzie dawała Ci przyjemność, to nie rezygnuj, bo przy jej wykonywaniu na pewno będziesz usatysfakcjonowany w stu procentach.
Księgowy to nie kwestia szczęścia czy ślepego trafu – oblicz swój sukces


Tax Consilium Sp.z o.o.


• Jesteśmy praktykami biznesu. Uczymy nowoczesnej, biznesowej rachunkowości, kadr i płac oraz podatków.
• Nasz System Zarządzania spełnia wymagania normy ISO 29990:2010 dla dostawców usług szkoleniowych potwierdzony certyfikatem ECJIP.
• Nasze kursy posiadają Akredytację Kuratorium Oświaty.
• Jesteśmy Niepubliczną Placówką Kształcenia Ustawicznego wpisaną do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Krakowa EK-05. 4430.13.122.2.2013.
• Jesteśmy w gronie 1% firm działających na rynku polskim, które otrzymały Certyfikat Wiarygodności Biznesowej za 2014, 2015, 2016 i 2017 r. wydawany przez Bisnode Polska.
• Jesteśmy członkiem wspierającym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
• Jesteśmy partnerem merytorycznym w zakresie rachunkowości oraz kadr i płac czasopisma "Controlling i Rachunkowość Zarządcza".
• Posiadamy Licencję Ministerstwa Finansów RP do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 49290/2011.
• Widniejemy w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych WUP 2.12/00206/2013.
• Zostaliśmy nominowani do Godła Liderów Firm Szkoleniowych w Polsce w 2015 r.
• W 2016 r. byliśmy Partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce
• Otrzymaliśmy tytuł Firmy Przyjaznej Internautom.


Najnowsze artykuły

PIT DLA MŁODYCH
2019-05-16 Admin - szara eminencja w naszej codzienności
2019-05-16 Zostań moderatorem Design Thinking
2019-05-16 Nowoczesny savoir-vivre w biznesie
2019-05-16 Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2019-05-16 Rynek pracy w Warszawie
2019-05-16 Skuteczny mentoring w firmie – od czego zależy?
2019-05-16 Czym jest biała lista podatników oraz jakich dostarcza informacji?
2019-05-16 Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2019-05-16 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2019-05-16


Evago Skills Eurofinance Training Imperium Szkoleniowe Rodoszczecin.pl Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Sentio Vando Sp. zo.o. Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
AVENHANSEN - Standardy jakości szkoleń i gwarancja praktycznych umiejętności