Witalni.pl - terminarz szkoleń


4 etapy rozwoju mówców wg Berta Deckera

Data publikacji: 2019-02-20

Ćwiczenie czyni mistrza – brzmi znane przysłowie. … Ale … nie do końca,
bo jeśli ktoś nie ma talentu w jakiejś dziedzinie, to mimo ćwiczeń nie osiągnie doskonałości w kwestii, której nie lubi i która nie jest jego mocną stroną.

Jest jednak drugie „ale” … ćwiczenie może nie zawsze czyni mistrza, ale … ZAWSZE CZYNI PRAKTYKA. I to jest pewne jak 2+2 = 4 .
Ćwicząc stajemy się praktykami w jakiejś dziedzinie, nawet jeśli nie należy ona do naszych mocnych stron.

Aby stać się dobrym mówcą – praktykiem Bert Decker, szkoleniowiec i prezes firmy Decker Communications zaproponował 4 etapy zdobywania kompetencji mówcy, z jakimi może się spotkać każdy chcący występować publicznie.

Etap I – NIEMÓWCA

 • emocje – główna, to przerażenie
 • zachowanie – niemówca przemawia bardzo rzadko i generalnie stara się unikać takich sytuacji za wszelką cenę
 • postawa – niemówca jest mistrzem wymówek w stylu: Nie mogę, Boli mnie głowa, Chciałbym, ale mam mnóstwo innej roboty; brak mu jakiegokolwiek doświadczenia w wystąpieniach publicznych, przeraża go komunikowanie się z dużą grupą ludzi.

Etap II – MÓWCA OKAZJONALNY

 • emocje – strach; nie jest to już może przerażenie, ale zdenerwowanie, które może ograniczać wiarygodność i efektywność mówcy
 • zachowanie – przemawia od czasu do czasu, ale … raczej nie z własnej woli
 • postawa – opór; cały czas szuka uzasadnień na to, że to nie on powinien przemawiać; z drugiej strony wie, że aby coś osiągnąć musi umieć przedstawiać swoje racje; doświadczył już paraliżującego strachu podczas wystąpienia i wie, że można go pokonać ćwicząc.

Etap III – MÓWCA AKTYWNY

 • emocje – napięcie, ale bez paraliżu, przerażenia; czasami nawet lekkie podekscytowanie przed wystąpieniem i świadomość, że, jak się postara, to może być to ciekawe i inspirujące przeżycie zarówno
  dla niego, jak i dla jego publiczności
 • zachowanie – przemawia często; wie, jak ważne jest to dla przekazywania informacji podczas spotkań służbowych; nie ma problemu z wyrażaniem własnego zdania czy z przedstawianiem swoich rozwiązań
 • postawa – nie boi się przemawiania; jest wyprostowany, przygotowany; jeszcze nie myśli o sobie, jako

Etap IV – KOMUNIKATOR

 • emocje – podekscytowanie, cieszenie się z pozytywnych reakcji publiczności, czerpanie satysfakcji i dumy
  z własnych wystąpień
 • zachowanie – przemawia bardzo często, jest to wpisane w jego zawód; adrenalina go nakręca i daje pozytywny bodziec do działania
 • postawa – chęć, zapał, energia, entuzjazm; wie, co może zyskać dzięki inspirowaniu ludzi i motywowaniu ich do działania, wyprostowany, uśmiechnięty, naturalny; wie, jak nawiązać kontakt emocjonalny z publicznością i cieszy się, że to robi.

Niezależnie na jakim etapie teraz jesteście i czy lubicie wystąpienia czy też nie, sztukę przemawiania do ludzi można rozwijać, ćwiczyć i być może nie staniecie się dzięki temu mówcą doskonałym, ale na pewno macie szansę na zostanie doskonale przygotowanym mówcą – praktykiem, który nie boi się występować.

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomie rozwijać swoje kompetencje dobrego mówcy w zakresie autoprezentacji oraz wystąpień publicznych na moje szkolenia o tej tematyce.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, trener standardu HR DBP, senior trener AVENHANSEN

Pierwotnie opublikowano na: https://szkolenia.avenhansen.pl/artykuly/4-etapy-rozwoju-mowcow-wg-Berta-Deckera.html

Najnowsze artykuły

SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2019-02-20 Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.
2019-02-20 EXPOSE SZEFA
2019-02-20 WOLNY CZAS JAKO BENEFIT OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW I OFERTA FIRM
2019-02-20 Ruszyły rekrutacje MBA
2019-02-20 TRENDY I WYZWANIA HR NA 2019 ROK – CZAS NA PROFESJONALNY ONBOARDING
2019-02-20 Jak zadbać o etykę w firmie?
2019-02-20 DZIEŃ OTWARTY AVENHANSEN | 2019
2019-02-20 WELLNESS W PRACY, CZYLI … BHP 21.WIEKU
2019-02-20 WORK-LIFE BALANCE PRACOWNIKÓW
2019-02-20


Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Szkolenia BHP Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group ItDesk Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence Meritum Cargo School edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej Przeszkolimy.pl TQM Soft
4Grow - Jesteś na dobrej drodze - możesz nauczyć się wszystkiego!