VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019


Jak dobrze wybrać firmę szkoleniową

Data publikacji: 2019-02-04

Pracuję w zespole HR i moim zadaniem jest m.in. wybór firm szkoleniowych oraz szkoleń dla menedżerów czy zespołów. Zastanawiam się, czy są jakieś sprawdzone wskazówki, którymi mogę się kierować przy podejmowaniu decyzji o współpracy z daną firmą szkoleniową?Anna, HR Business Partner, firma IT

Pani Anno, wybór firmy szkoleniowej nie jest prostym zadaniem, ponieważ oferta na rynku jest bardzo bogata
i niezwykle zróżnicowana. Jednak można sformułować kilka naprawdę przydatnych wskazówek, które pomogą Pani dokonać optymalnego wyboru. Nasze rady opieramy na doświadczeniu, jakie zebraliśmy przez lata we współpracy z naszymi Klientami – wielkimi międzynarodowymi korporacjami, firmami polskimi i lokalnymi. Kto najczęściej jest pierwszym naszym kontaktem z daną firmą? Kto określa warunki współpracy? Kto podejmuje decyzję o rozpoczęciu współpracy? Najczęściej to właśnie Pracownicy Zespołów czy Działów HR. Stąd myślę, że jesteśmy właściwym odbiorcą tego pytania :-)

Od czego zacząć poszukiwania dobrej firmy szkoleniowej?

Proszę zacząć od określenia problemu, który ma zostać rozwiązany za pomocą szkolenia, a więc od odpowiedzi na pytanie: czemu ma służyć szkolenie?

Jeżeli napływa do Pani prośba o organizację szkolenia na temat X od menedżera Y, to w pierwszej kolejności zasadnym jest dowiedzieć się, co takiego miało miejsce, że menedżer w ogóle prosi o szkolenie. Jeżeli jest motywowany problemami w zespole, to warto poszukać firmy szkoleniowej, która w swoich standardach ma pełną diagnozę potrzeb szkoleniowych. A co to oznacza „pełna” diagnoza potrzeb szkoleniowych? To uzyskanie od każdego potencjalnego uczestnika szkolenia/członka zespołu informacji o jego kompetencjach, oczekiwaniach, prawdziwych potrzebach czy obawach. Jeżeli firma szkoleniowa chce ograniczyć się przed szkoleniem jedynie do spotkania z Panią lub menedżerem - to zdecydowanie za mało. Aby dobrze przygotować program szkolenia, ćwiczenia i zrozumieć ludzi, z którymi ma się współpracować nad rozwiązaniem konkretnego problemu, trzeba ich poznać przed rozpoczęciem szkolenia, a nie w jego trakcie. Takie podejście firmy szkoleniowej przynosi owoce podczas szkolenia i po szkoleniu. Jednak jest drogie oraz czasochłonne. Stąd wiele firm szkoleniowych tego nie robi, również dlatego, iż niezmiernie często osoba zamawiające szkolenie czy sam menedżer sami nie wiedzą, co chcą osiągnąć i czemu szkolenie ma
w zasadzie służyć. Oto ostatni nasz przykład:

Office Manager z firmy XYZ wysłała zapytanie o szkolenie z zakresu zarządzania czasem (taki pomysł tematu szkolenia zaproponowała od siebie). Szkolenie miało być przeznaczone dla nowych pracowników, którzy pracują zdalnie i właściwie się nie znają, więc dobrze by było, aby szkolenie z zarządzania czasem (jak argumentowała – zależało jej na użyteczności szkolenia – stąd pomysł tematu „zarządzania czasem”) służyło jednocześnie, a może przede wszystkim, integracji pracowników. Jednak miało trwać maksymalnie 4 godziny.

Czy szkolenie z zarządzania czasem zrealizowałoby prawdziwe potrzeby i oczekiwania pracowników opisanej powyżej firmy? Bez pełnej diagnozy przed szkoleniem – nie mamy pojęcia. Zaangażowanie i dobre chęci Office Manager mogą nie przełożyć się na konkretne korzyści, jakie ze szkolenia wyniosą pracownicy.

A jak postąpić, kiedy do HR zgłasza się menedżer, który chciałby iść „na jakieś fajne - rozwijające jego potencjał” szkolenie?

Rekomendujemy podobne działanie, jak opisane powyżej. Zatem warto określić, co dany menedżer chce osiągnąć w wyniku szkolenia? Czemu ma służyć to szkolenie? Jakie konkretne problemy pomoże mu rozwiązać? I następnie szukać firmy szkoleniowej, która na pierwszym miejscu stawia mądre przygotowanie się do pracy z Klientem – do szkolenia, a więc pełną diagnozę potrzeb i oczekiwań szkoleniowych. Często nam się zdarza, że menedżer deklaruje chęć udziału w szkoleniu „Trudne rozmowy z pracownikami – negocjacje
i mediacje
”, a po diagnozie jego zasobów i oczekiwań szkoleniowych okazuje się, że szkoleniem rozwiązującym jego problemy najlepiej będzie „Asertywność menedżera”.

Czy wybrać dobrze rozreklamowaną/znaną firmę szkoleniową czy warto dać szansę mniej znanej firmie szkoleniowej?

Jako psycholodzy biznesu dobrze znamy mechanizmy psychologiczne, które sprawiają, że chętniej wybieramy
i przypisujemy pozytywne cechy firmom, usługom czy produktom, z jakimi jesteśmy opatrzeni czy osłuchani dzięki reklamom. Odpowiedni kapitał finansowy i stosowanie właściwych reguł wpływu społecznego może sprawić, że wybierzemy firmę szkoleniową, która wystawi pokaźny rachunek, a nie rozwiąże problemów menedżera naszej firmy czy jego zespołu. Dajemy się oczarować znanym logo, znanym nazwiskom czy świetnie brzmiącym (najlepiej angielskim) nazwom programów szkoleniowych (najlepiej amerykańskich :-) ). Jednak co się za tym kryje? Czasami perły w koronie a czasami… rozczarowanie pracowników. Stąd zawsze zachęcamy do poszukiwania różnych firm szkoleniowych – tych z popularnym logo i tych mniej rozreklamowanych. Stworzenie listy kilku firm szkoleniowych (również tych spoza pierwszej strony wyszukiwarki Google!) jest pierwszym krokiem. A co dalej? Rozesłanie zapytań ofertowych i, koniecznie!, rozmowa telefoniczna, a najlepiej osobiste spotkanie z przypisanym szkoleniu trenerem. Dlaczego? Program szkolenia może brzmieć świetnie, a nazwa firmy szkoleniowej wydawać się gwarantem dobrej jakości. Jednak o sukcesie szkolenia zdecyduje osoba trenera – jego fachowa wiedza, profesjonalne przygotowanie(diagnoza potrzeb szkoleniowych uczestników szkolenia przed szkoleniem!), a przede wszystkim, kompetencje komunikacyjne i perswazyjne pozwalające uczestnikom szkolenia naprawdę zrozumieć i chcieć zastosować proponowane przez trenera rozwiązania. Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej lub osobistej trener odpowie na wszelkie nasze pytania i wątpliwości w sposób rzetelny, trafny, otwarty i zachęcający do współpracy, to prawdopodobnie będzie potrafił równie korzystnie budować relacje oraz oddziaływać na naszych pracowników podczas szkolenia. Jeżeli zaś od początku nie jesteśmy przekonani do propozycji trenera (a więc firmy jaką reprezentuje) i jego osoba oraz sposób komunikacji uznamy za nieprzystępny czy niezrozumiały, wówczas spodziewajmy się podobnej energii trenera i ekspozycji jego kompetencji na szkoleniu. Znane nazwisko czasami mocno rozczarowuje.

Dalszą część artykułu znajdziesz na naszym blogu → https://www.abakano.pl/blog/jak-dobrze-wybrac-firme-szkoleniowa

Autor: ABAKANO

Najnowsze artykuły

Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2019-02-04 Rynek pracy w Warszawie
2019-02-04 Skuteczny mentoring w firmie – od czego zależy?
2019-02-04 Czym jest biała lista podatników oraz jakich dostarcza informacji?
2019-02-04 Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2019-02-04 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2019-02-04 SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2019-02-04 Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.
2019-02-04 EXPOSE SZEFA
2019-02-04 WOLNY CZAS JAKO BENEFIT OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW I OFERTA FIRM
2019-02-04


Evago Skills Eurofinance Training Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group ItDesk Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
4Grow - Jesteś na dobrej drodze - możesz nauczyć się wszystkiego!