VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019


Mówcy staromodni i mówcy nowocześni – do kogo ci bliżej?

Data publikacji: 2019-01-31

Po czym poznać, czy mówca ma staromodny czy nowoczesny styl przemawiania?
… Po reakcji publiczności. Jeśli wyłącza się ona z aktywnego słuchania, spogląda na zegarek, zajmuje się sprawdzaniem wiadomości w telefonie lub co gorsza … śpi, to znaczy, że mamy do czynienia z mówcą, który raczej przekazuje informacje ale nic poza tym – nie wywiera wpływu, nie inspiruje, nie motywuje, nie zachęca do działania etc.

Staromodny mówca:

 • nie zawsze jest przygotowany
 • przeważnie czyta z kartki (po prostu odczytuje informacje bez żadnego zabarwienia emocjonalnego). Czytanie jest NUDNE, statyczne, przez co nieautentyczne dla odbiorcy.
 • rzadko (lub w ogóle) się uśmiecha
 • nie przekazuje emocji, nie okazuje pasji, ożywienia w stosunku do tego, o czym mówi (więc nie może oczekiwać tego od publiczności)
 • nie zwraca uwagi na potrzeby, emocje słuchaczy
 • raczej szorstki, nieprzystępny, chłodny, tworzący dystans (unika kontaktu wzrokowego, nie wchodzi w żadne interakcje z publicznością, pochylony)
 • mówi za wolno lub za szybko, nerwowo, na jednym poziomie intonacyjnym

Nowoczesny mówca:

 • przede wszystkim energiczny, entuzjastyczny (to sprawia, że publiczność uznaje go za godnego zaufania
  i wiarygodnego)
 • naturalny i sympatyczny
 • otwarty, wrażliwy
 • nie czyta z kartki
 • dobrze przygotowany do wystąpienia
 • autentyczny
 • posługuje się nie tylko słowami, lecz umiejętnie wykorzystuje swoją mowę ciała: kontakt wzrokowy, gestykulację, postawę (ruch sceniczny), aby nawiązać dobry kontakt emocjonalny ze słuchaczami
 • jego głos jest łagodny, pozbawiony napięcia, przyjemny, modulowany
 • odnosi się do doświadczeń słuchaczy i nawiązuje w swoich wystąpieniach do osobistych interesów odbiorców (co ja będę z tego miał)
 • posiadający dar utożsamiania się ze słuchaczami
 • umiejący opowiadać ciekawe i inspirujące historie
 • umie zbudować poczucie wspólnoty z publicznością
 • dba o interesujące i inspirujące zakończenie swojej prezentacji

W grupie tych ostatnich znajdują m.in. Winston Churchil. M.L. King, Steve Jobs, Oprah Winfrey, Howard Schultz (założyciel Starbucks).

Współczesny świat należy do mówców nowoczesnych, ponieważ są oni świadomi jednej bardzo ważnej rzeczy. A mianowicie takiej, że wystąpienia publiczne to sport kontaktowy, polegający przede wszystkim na efektywnej komunikacji z publicznością. Nie możemy myśleć, że występowanie przed innymi polega przede wszystkim na zalewaniu słuchaczy lawiną chociażby najbardziej ważnych informacji. To, co się liczy w doskonałych wystąpieniach publicznych, to nawiązywanie kontaktu emocjonalnego z publicznością. Wtedy i tylko wtedy to, co mamy jej do przekazania zostanie przez słuchaczy przyjęte, zaakceptowane i zapamiętane. A postępując zgodnie z zasadami mówcy nowoczesnego takim właśnie masz szansę się stać

Po więcej zapraszam serdecznie wszystkich na moje szkolenia z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych. Wspólnie wypracujemy model mówcy doskonałego.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, licencjonowany HRD BP, coach kariery i wizerunku zawodowego,
Senior Trener AVENHANSEN

Przeczytaj więcej na: https://szkolenia.avenhansen.pl/artykuly/Mowcy-staromodni-i-mowcy-nowoczesni-do-kogo-ci-blizej.html

Najnowsze artykuły

PIT DLA MŁODYCH
2019-01-31 Admin - szara eminencja w naszej codzienności
2019-01-31 Zostań moderatorem Design Thinking
2019-01-31 Nowoczesny savoir-vivre w biznesie
2019-01-31 Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2019-01-31 Rynek pracy w Warszawie
2019-01-31 Skuteczny mentoring w firmie – od czego zależy?
2019-01-31 Czym jest biała lista podatników oraz jakich dostarcza informacji?
2019-01-31 Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2019-01-31 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2019-01-31


Evago Skills Eurofinance Training Imperium Szkoleniowe Rodoszczecin.pl Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Sentio Vando Sp. zo.o. Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
AVENHANSEN - Standardy jakości szkoleń i gwarancja praktycznych umiejętności