VIDI Centrum Rozwoju Kadr - Sprawdź kalendarz szkoleń 2019


SELFCOACHING – SAMOPOMOC W SYTUACJACH STRESOWYCH

Data publikacji: 2019-01-16

By żyć, działać, osiągać zamierzone cele, spełniać marzenia potrzebujemy ENERGII! Z jednej strony energię taką dostarczamy do naszego organizmu w postaci kalorii, które dostarcza nam pożywienie, ale …. Przecież „nie samym chlebem człowiek żyje”, więc warto również systematycznie ładować nasze psychiczne baterie, które pozwalają nam podejmować codzienne wyzwania i po prostu cieszyć się życiem .

Zwykle nie mamy czasu na to, aby zająć się swoim samopoczuciem, dać sobie prawo do krótszego lub dłuższego odpoczynku, relaksu.

Dlatego przygotowałam dla Was kilka prostych technik (z dziedziny tzw. selfcoachingu), które na co dzień pozwolą Wam rozładować napięcie i dodadzą trochę życiodajnej energii.

 1. Uśmiech – w trudnej sytuacji zmuś się do uśmiechu. Już samo podniesienie kącików ust w górę sprawi, że do Twojego mózgu dotrze informacja: „nie jest tak źle”. Uwierzy mózg, uwierzy Twoje ciało, uwierzysz Ty.
 2. Stosuj plany dnia, tygodnia, miesiąca – planowanie dnia zajmuje przeciętnie około 5-10 minut. Koniecznie zapisz sobie, to co zaplanowałeś. Czy Wiesz, że nasz mózg ma do przerobienia około 50 tysięcy myśli dziennie. Będzie Ci wdzięczny, że zdjąłeś mu z głowy pamiętanie o Twoich planach. Jeśli je zapiszesz, to wystarczy, że spojrzysz na swoją listę „to do” by wiedzieć, co masz robić … a Twój mózg nie musi już o tym pamiętać.
 3. Refleksja – gdy wybucha „pożar” nie działaj od razu. Daj sobie chwilę na refleksję. Zastanów się, czy to jest Twój „pożar” czy może kogoś innego. Decyzje podejmowane pod wpływem emocji swoich czy innych ludzi nigdy nie są dobre.
 4. Techniki relaksacyjne – w łagodzeniu stresu pomagają np. techniki oddechowe, np. liczenie oddechów
  i oddychanie przeponowe; świadome wyciszanie się: drzemka, słuchanie odprężającej muzyki, krótki spacer we własnym tempie.
 5. Metoda gazeli – M. William i D. Penman, autotrzy książki: „Mindfulness. Trening uważności” polecają nam metodę radzenia sobie ze stresem, jaką wypracowały gazele. W momencie zagrożenia mobilizują one wszystkie siły do ucieczki. Gdy tylko zagrożenie mija, gazele natychmiast się uspokajają i jak gdyby nigdy nic wracają do przerwanego zajęcia, np. skubania trawy. Uczmy się od gazeli dawania sobie prawa do tzw. „tu
  i teraz”. Nie rozpamiętujmy w nieskończoność złych rzeczy, nie projektujmy w naszych głowach tego, co złego mogłoby się stać, choć się nie stało, nie piszmy negatywnych scenariuszy. Skupmy się na „tu i teraz” – czyli rzeczach, które są aktualnie do zrobienia i niech to będzie np. odpisanie na maila, czy … wypicie kubka życiodajnej kawy.

Oto Wielka Szóstka zasad, które pomogą Wam w lepszym zarządzaniu własną energią poprzez selfcoaching:

 • Świat jest dokładnie taki, jaki myślisz, że jest. Im więcej się uśmiechasz, tym więcej uśmiechu i życzliwości otrzymasz od niego.
 • To, czemu nadajesz znaczenie – rośnie; a to, czemu je odbierasz – opada.
 • Zamień słowo „kiedyś” na „tu i teraz” – to wyzwala i odbudowuje energię.
 • Więzi i relacje z innymi ludźmi przynoszą szczęście.
 • Nie czekaj. Działaj.
 • Jedynym ograniczeniem dla nas jesteśmy my sami – wzmacniaj swoją samoświadomość dot. tego, czego chcesz i co jest dla ciebie ważne.

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomie rozwijać swoje umiejętności związane z radzeniem sobie ze stresem, czasem emocjami, wypaleniem zawodowym na moje szkolenia
z tego zakresu

Agnieszka Olejnik, ekspert HR i HR Development Biznes Partner, coach kariery, Senior Trener AVENHANSEN

Pierwotnie opublikowano tutaj: https://szkolenia.avenhansen.pl/artykuly/SELFCOACHING-samopomoc-w-sytuacjach-stresowych.html

Najnowsze artykuły

Controlling personalny – podstawowe grupy mierników
2019-01-16 Rynek pracy w Warszawie
2019-01-16 Skuteczny mentoring w firmie – od czego zależy?
2019-01-16 Czym jest biała lista podatników oraz jakich dostarcza informacji?
2019-01-16 Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2019-01-16 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2019-01-16 SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2019-01-16 Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.
2019-01-16 EXPOSE SZEFA
2019-01-16 WOLNY CZAS JAKO BENEFIT OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW I OFERTA FIRM
2019-01-16


Evago Skills Stowarzyszenie AUTOKLUB POZNAŃSKI Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group ItDesk Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
4Grow - Jesteś na dobrej drodze - możesz nauczyć się wszystkiego!