Centrum zapewnienia jakości kształcenia


Certyfikat ISO 9001 - o czym pamiętać musi twoja organizacja?

Data publikacji: 2018-10-30

Na ISO 9001 składa się kilka podstawowych wymagań związanych z działaniem właściwie całej organizacji. Nowelizacja pojawiła się dokładnie dnia 7 października 2015 roku.
Certyfikat ISO 9001:2015 - czego dotyczy? Na czym polegają zmiany w porównaniu do ISO 9001:2008


Tekst normy podzielono na części, wśród których znaleźć można te dotyczące m.in.

 • zakresu formy;
 • powołań normatywnych;
 • terminów i definicji;
 • kontekstu organizacji;
 • przywództwa i jego zaangażowania (roli, odpowiedzialności i uprawnień w organizacji (w odniesieniu do polityki jakości);
 • planowania (określenie ryzyka i możliwości, sposoby osiągania celów);
 • wsparcia (dotyczącego zasobów, kompetencji, komunikacji w organizacji);
 • funkcjonowania / działań operacyjnych (tutaj poruszono kwestie planowania organizacyjnego i nadzorowania);
 • oceny efektów działalności (ta część dotyczy pomiarów, analizy, oceny, audytu wewnętrznego);
 • doskonalenia (tu wypunktowano niezgodności i działania korygujące).

Za podstawową różnicę, widoczną w wersji w 2015 w porównaniu do wersji 2008 można uznać użycie określenia "wyrób". We wcześniejszej wersji występowało rozróżnienie na "wyroby i usługi". Obecna norma ma więc bardziej uniwersalny charakter i jawnie odnosi się zarówno do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i do tych usługowych.


Wersja z 2015, oprócz tego, że kieruje swoją treść również do organizacji usługowych, ma też mniej nakazowy ton oraz w większym stopniu dotyczy planowania celów organizacji. Szerszy jest również kontekst analizy ryzyka - wersja z 2015 roku zakłada jego gruntowną analizę, niezależnie od sfery funkcjonowania organizacji.


W normie dostrzec można również nacisk na zadowolenie klienta - to właśnie w tym celu dośrubowane są kwestie związane z osiąganiem pożądanych wyników procesowych.


Co certyfikat ISO 9001 oznacza dla firm, czyli jakie wymagania stawia norma?


Mimo nowelizacji, wprowadzonej w w 2015 roku, nadal zauważyć można jasną budowę treści normy, która bazuje na zasadzie P (plan - planuj), D (do- wykonaj), C (check - sprawdź), A (act - działaj), zwanej również cyklem Deminga.


Dla firm norma ISO 9001:2015 oznacza w dużej mierze jaśniejsze podejście dla ryzyka. Wygania dotyczą tego, aby firma była w stanie rozpoznawać, planować i realizować działania odpowiednie dla konkretnych zagrożeń

i szans. Dodatkowo norma przewiduje większe zaangażowanie kierownictwa w system zarządzania.

Warto podkreślić, że ISO 9001:2015 tyczy się zarówno małych, jak tez dużych organizacji międzynarodowych.


Traktując skrótowo system ISO 9001:2015, normę tę można podsumować jako dokument, który kładzie nacisk na to, że aby określić zakres systemu zarządzania jakością. Zgodnie z nim firma powinna wziąć pod uwagę:


 • kontekst;
 • zainteresowane strony;
 • produkty i usługi, które oferuje.

Zgodnie z normą ISO 9001:2015 zorganizowanych jest ponad milion organizacji rozmieszczonych na terenie całego globu. Jedną z nich jest PakułaConsulting (pakulaconsulting.pl), zajmująca się szkoleniami, wdrożeniami i certyfikacją. Wdrożenie ISO 9001:2015 zapewnia spójne zarządzanie procesami w firmie. Przejawia się to m.in. w większym nacisku na podejście procesowe oraz jaśniejszym przypisaniu dla każdego procesu określonych uprawnień i odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

Kurs angielskiego online szybkim sposobem na naukę?
2018-10-30 Ośrodek Edukacyjny FORUM Anna Hoffmann
2018-10-30 MIEJSCE PRACY SZYTE NA MIARĘ – CZYLI O BENEFITACH W PRACY
2018-10-30 Staż studencki – czy warto na niego iść?
2018-10-30 Jak wyglądają kursy programowania? Opinie o Software Development Academy
2018-10-30 Kamizelki ratunkowe szefa – jak dbać o zespół?
2018-10-30 CO 2 GŁOWY TO NIE JEDNA kontra GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ – czyli o zespołach
2018-10-30 W jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe?
2018-10-30 "SPRÓBUJ" - słowo skazane na porażkę
2018-10-30 Doradca personalny: zakres obowiązków
2018-10-30


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper Poland & Emirates edu concept Cargo School Mati Consulting Meritum Meritum Competence LTCA Akademia Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki Jakro 4Grow Circinus Berndson BO Navigator Ekodialog ATL TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted theta vavatech wik conulting Certes mindsupporters.com Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Group247 Network Masters quallab Adept Szkolenie RODO Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej Przeszkolimy.pl QA Pharma TQM Soft