Witalni.pl - terminarz szkoleń


Certyfikat ISO 9001 - o czym pamiętać musi twoja organizacja?

Data publikacji: 2018-10-30

Na ISO 9001 składa się kilka podstawowych wymagań związanych z działaniem właściwie całej organizacji. Nowelizacja pojawiła się dokładnie dnia 7 października 2015 roku.
Certyfikat ISO 9001:2015 - czego dotyczy? Na czym polegają zmiany w porównaniu do ISO 9001:2008


Tekst normy podzielono na części, wśród których znaleźć można te dotyczące m.in.

 • zakresu formy;
 • powołań normatywnych;
 • terminów i definicji;
 • kontekstu organizacji;
 • przywództwa i jego zaangażowania (roli, odpowiedzialności i uprawnień w organizacji (w odniesieniu do polityki jakości);
 • planowania (określenie ryzyka i możliwości, sposoby osiągania celów);
 • wsparcia (dotyczącego zasobów, kompetencji, komunikacji w organizacji);
 • funkcjonowania / działań operacyjnych (tutaj poruszono kwestie planowania organizacyjnego i nadzorowania);
 • oceny efektów działalności (ta część dotyczy pomiarów, analizy, oceny, audytu wewnętrznego);
 • doskonalenia (tu wypunktowano niezgodności i działania korygujące).

Za podstawową różnicę, widoczną w wersji w 2015 w porównaniu do wersji 2008 można uznać użycie określenia "wyrób". We wcześniejszej wersji występowało rozróżnienie na "wyroby i usługi". Obecna norma ma więc bardziej uniwersalny charakter i jawnie odnosi się zarówno do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i do tych usługowych.


Wersja z 2015, oprócz tego, że kieruje swoją treść również do organizacji usługowych, ma też mniej nakazowy ton oraz w większym stopniu dotyczy planowania celów organizacji. Szerszy jest również kontekst analizy ryzyka - wersja z 2015 roku zakłada jego gruntowną analizę, niezależnie od sfery funkcjonowania organizacji.


W normie dostrzec można również nacisk na zadowolenie klienta - to właśnie w tym celu dośrubowane są kwestie związane z osiąganiem pożądanych wyników procesowych.


Co certyfikat ISO 9001 oznacza dla firm, czyli jakie wymagania stawia norma?


Mimo nowelizacji, wprowadzonej w w 2015 roku, nadal zauważyć można jasną budowę treści normy, która bazuje na zasadzie P (plan - planuj), D (do- wykonaj), C (check - sprawdź), A (act - działaj), zwanej również cyklem Deminga.


Dla firm norma ISO 9001:2015 oznacza w dużej mierze jaśniejsze podejście dla ryzyka. Wygania dotyczą tego, aby firma była w stanie rozpoznawać, planować i realizować działania odpowiednie dla konkretnych zagrożeń

i szans. Dodatkowo norma przewiduje większe zaangażowanie kierownictwa w system zarządzania.

Warto podkreślić, że ISO 9001:2015 tyczy się zarówno małych, jak tez dużych organizacji międzynarodowych.


Traktując skrótowo system ISO 9001:2015, normę tę można podsumować jako dokument, który kładzie nacisk na to, że aby określić zakres systemu zarządzania jakością. Zgodnie z nim firma powinna wziąć pod uwagę:


 • kontekst;
 • zainteresowane strony;
 • produkty i usługi, które oferuje.

Zgodnie z normą ISO 9001:2015 zorganizowanych jest ponad milion organizacji rozmieszczonych na terenie całego globu. Jedną z nich jest PakułaConsulting (pakulaconsulting.pl), zajmująca się szkoleniami, wdrożeniami i certyfikacją. Wdrożenie ISO 9001:2015 zapewnia spójne zarządzanie procesami w firmie. Przejawia się to m.in. w większym nacisku na podejście procesowe oraz jaśniejszym przypisaniu dla każdego procesu określonych uprawnień i odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

Cyfryzacja i udogodnienia dla klientów MetLife
2018-10-30 I Ty możesz zostać SPECJALISTĄ ds. Wynagrodzeń i Kadr
2018-10-30 SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI
2018-10-30 Chodzi Ci po głowie praca w księgowości, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się – mamy dla Ciebie gotową receptę.
2018-10-30 EXPOSE SZEFA
2018-10-30 WOLNY CZAS JAKO BENEFIT OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW I OFERTA FIRM
2018-10-30 Ruszyły rekrutacje MBA
2018-10-30 TRENDY I WYZWANIA HR NA 2019 ROK – CZAS NA PROFESJONALNY ONBOARDING
2018-10-30 Jak zadbać o etykę w firmie?
2018-10-30 DZIEŃ OTWARTY AVENHANSEN | 2019
2018-10-30


Perfect Mind Szkolenia Gekko Collections Szkolenia BHP Przeszkolimy.pl DT Makers Golden Training TUV Austria ATL Ekodialog BO Navigator 4Grow Kancelaria rbr communication corner group ItDesk Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Jakro eduFuturo akademia Szybkiej Nauki Instytut Studiów Podatkowych LTCA Akademia Meritum Competence edu concept Grupa Solberg Poland & Emirates Centrum Szkoleniowe Lektor Szkolenia - Akademia Sukcesu SKK Fundacja Wszechnicy Budowlanej AGILE WPWIZARD Semper TUV ACC MPM high5 Ergo Solutions Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted Theta - Doradztwo Techniczne vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenierodo.pl Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej TQM Soft
4Grow - Jesteś na dobrej drodze - możesz nauczyć się wszystkiego!