Twój partner w szkoleniach


Certyfikat ISO 9001 - o czym pamiętać musi twoja organizacja?

Data publikacji: 2018-10-30

Na ISO 9001 składa się kilka podstawowych wymagań związanych z działaniem właściwie całej organizacji. Nowelizacja pojawiła się dokładnie dnia 7 października 2015 roku.
Certyfikat ISO 9001:2015 - czego dotyczy? Na czym polegają zmiany w porównaniu do ISO 9001:2008


Tekst normy podzielono na części, wśród których znaleźć można te dotyczące m.in.

 • zakresu formy;
 • powołań normatywnych;
 • terminów i definicji;
 • kontekstu organizacji;
 • przywództwa i jego zaangażowania (roli, odpowiedzialności i uprawnień w organizacji (w odniesieniu do polityki jakości);
 • planowania (określenie ryzyka i możliwości, sposoby osiągania celów);
 • wsparcia (dotyczącego zasobów, kompetencji, komunikacji w organizacji);
 • funkcjonowania / działań operacyjnych (tutaj poruszono kwestie planowania organizacyjnego i nadzorowania);
 • oceny efektów działalności (ta część dotyczy pomiarów, analizy, oceny, audytu wewnętrznego);
 • doskonalenia (tu wypunktowano niezgodności i działania korygujące).

Za podstawową różnicę, widoczną w wersji w 2015 w porównaniu do wersji 2008 można uznać użycie określenia "wyrób". We wcześniejszej wersji występowało rozróżnienie na "wyroby i usługi". Obecna norma ma więc bardziej uniwersalny charakter i jawnie odnosi się zarówno do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i do tych usługowych.


Wersja z 2015, oprócz tego, że kieruje swoją treść również do organizacji usługowych, ma też mniej nakazowy ton oraz w większym stopniu dotyczy planowania celów organizacji. Szerszy jest również kontekst analizy ryzyka - wersja z 2015 roku zakłada jego gruntowną analizę, niezależnie od sfery funkcjonowania organizacji.


W normie dostrzec można również nacisk na zadowolenie klienta - to właśnie w tym celu dośrubowane są kwestie związane z osiąganiem pożądanych wyników procesowych.


Co certyfikat ISO 9001 oznacza dla firm, czyli jakie wymagania stawia norma?


Mimo nowelizacji, wprowadzonej w w 2015 roku, nadal zauważyć można jasną budowę treści normy, która bazuje na zasadzie P (plan - planuj), D (do- wykonaj), C (check - sprawdź), A (act - działaj), zwanej również cyklem Deminga.


Dla firm norma ISO 9001:2015 oznacza w dużej mierze jaśniejsze podejście dla ryzyka. Wygania dotyczą tego, aby firma była w stanie rozpoznawać, planować i realizować działania odpowiednie dla konkretnych zagrożeń

i szans. Dodatkowo norma przewiduje większe zaangażowanie kierownictwa w system zarządzania.

Warto podkreślić, że ISO 9001:2015 tyczy się zarówno małych, jak tez dużych organizacji międzynarodowych.


Traktując skrótowo system ISO 9001:2015, normę tę można podsumować jako dokument, który kładzie nacisk na to, że aby określić zakres systemu zarządzania jakością. Zgodnie z nim firma powinna wziąć pod uwagę:


 • kontekst;
 • zainteresowane strony;
 • produkty i usługi, które oferuje.

Zgodnie z normą ISO 9001:2015 zorganizowanych jest ponad milion organizacji rozmieszczonych na terenie całego globu. Jedną z nich jest PakułaConsulting (pakulaconsulting.pl), zajmująca się szkoleniami, wdrożeniami i certyfikacją. Wdrożenie ISO 9001:2015 zapewnia spójne zarządzanie procesami w firmie. Przejawia się to m.in. w większym nacisku na podejście procesowe oraz jaśniejszym przypisaniu dla każdego procesu określonych uprawnień i odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

SELFCOACHING – SAMOPOMOC W SYTUACJACH STRESOWYCH
2018-10-30 Efektywne szkolenia Six Sigma - Green Belt i Black Belt
2018-10-30 Kurs angielskiego online szybkim sposobem na naukę?
2018-10-30 Ośrodek Edukacyjny FORUM Anna Hoffmann
2018-10-30 MIEJSCE PRACY SZYTE NA MIARĘ – CZYLI O BENEFITACH W PRACY
2018-10-30 Staż studencki – czy warto na niego iść?
2018-10-30 Jak wyglądają kursy programowania? Opinie o Software Development Academy
2018-10-30 Kamizelki ratunkowe szefa – jak dbać o zespół?
2018-10-30 CO 2 GŁOWY TO NIE JEDNA kontra GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ – czyli o zespołach
2018-10-30 W jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe?
2018-10-30


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper WPWIZARD Poland & Emirates edu concept Cargo School Mati Consulting Meritum Meritum Competence LTCA Akademia Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki eduFuturo Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o. Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST 4Grow Circinus Berndson BO Navigator Ekodialog ATL TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted theta vavatech wik conulting Certes Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne WST Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Network Masters quallab Adept Szkolenie RODO Nowe motywacje kursysos.pl Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej Przeszkolimy.pl QA Pharma TQM Soft