Centrum zapewnienia jakości kształcenia


MÓZG W SŁUŻBIE NASZEJ EFEKTYWNOŚCI

Data publikacji: 2018-09-03

Mam dziś dla Was 2 wiadomości: dobrą i trochę gorszą … chyba .

Dobra wiadomość jest taka – człowiek ma mózg, dzięki któremu może racjonalnie myśleć, rozwijać swoje umiejętności, komunikować się
z innymi, odczuwać emocje etc. Czy wiecie, że nasz mózg potrzebuje tylko 200 milisekund, aby zinterpretować wyraz twarzy innej osoby i określić jej stan emocjonalny?

Gorsza wiadomość jest taka, że nasz mózg nie ma mózgu, więc łatwo poddaje się różnym wpływom i manipulacjom nawet o tym nie wiedząc.
Co do manipulacji, to zdecydowanie jest to bardzo zła wiadomość. Jeśli chodzi o wpływy – to nie jest tak źle
i warto wykorzystać nasz mózg do tego, żeby nawet na poziomie nieświadomym działał na naszą korzyść
i pomagał nam na w byciu bardziej efektywnym. Jak to działa?

 1. Jeśli przed podjęciem jakiejś ważnej dla siebie decyzji wahasz się … umyj ręce.
  Czynność ta wydaje się mieć charakter często symboliczny, ale … wielu naukowców jest zgodnych co do tego, że mycie rąk pomaga usunąć nie tylko brud z dłoni, ale i wątpliwości z myśli.
 2. Podczas negocjacji, rozmowy o podwyżce czy awansie nigdy nie siadaj w miękkim fotelu, bo będziesz wtedy słabiej bronić swojej pozycji i używać słabszych argumentów.
  Siadając na twardym, stabilnym krześle (nawet jeśli jest niezbyt wygodne) dajesz swojemu mózgowi sygnał: walcz, bądź skupiony i skoncentruj się na celu.
 3. Jeśli pracujesz nad nowym rozwiązaniem, planem działania nie siedź, tylko … idź na spacer.
  Myślący mózg lubi być w ruchu, a spacer w komfortowym dla Ciebie tempie sprzyja kreatywnemu myśleniu.
 4. Uśmiechaj się.
  Nawet uśmiech, który wymusisz poprawia Twój nastrój. Jeśli kąciki swoich ust ułożysz w „uśmiech” nieświadomy niczego mózg odbierze sygnał: „Aha on/ ona jest jednak w lepszym nastroju niż myślałem”
  i dostosuje Twój stan fizyczny do stanu emocjonalnego. Po około 5 minutach wymuszonego uśmiechu, rzeczywiście poczujesz się lepiej.
 5. Stój prosto.
  Gdy się garbisz, chodzisz z pochyloną głową, wtedy do Twojego mózgu dociera informacja: „Nie jest dobrze. On/ ona jest zmęczony/-a, smutny/-a etc.” Wystarczy się wyprostować (szczególnie w sytuacjach dla Ciebie trudnych, stresujących), aby mózg (podobnie, jak w przypadku uśmiechu) mógł dostosować Twój stan fizyczny do emocjonalnego.
Ps. Wszystkie metody sprawdziłam osobiście i działają bezbłędnie .

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomie rozwijać swoje umiejętności interpersonalne i ćwiczyć efektywne i mądre porozumiewanie się na moje szkolenia z komunikacji interpersonalnej i inteligencji emocjonalnej.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, senior trener AVENHANSEN®

Pierwotnie opublikowao na: https://szkolenia.avenhansen.pl/artykuly/Mozg-w-sluzbie-naszej-aktywnosci.html

Najnowsze artykuły

Kurs angielskiego online szybkim sposobem na naukę?
2018-09-03 Ośrodek Edukacyjny FORUM Anna Hoffmann
2018-09-03 MIEJSCE PRACY SZYTE NA MIARĘ – CZYLI O BENEFITACH W PRACY
2018-09-03 Certyfikat ISO 9001 - o czym pamiętać musi twoja organizacja?
2018-09-03 Staż studencki – czy warto na niego iść?
2018-09-03 Jak wyglądają kursy programowania? Opinie o Software Development Academy
2018-09-03 Kamizelki ratunkowe szefa – jak dbać o zespół?
2018-09-03 CO 2 GŁOWY TO NIE JEDNA kontra GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ – czyli o zespołach
2018-09-03 W jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe?
2018-09-03 "SPRÓBUJ" - słowo skazane na porażkę
2018-09-03


Ergo Solutions high5 MPM ACC TUV Semper Poland & Emirates edu concept Cargo School Mati Consulting Meritum Meritum Competence LTCA Akademia Instytut Studiów Podatkowych akademia Szybkiej Nauki Jakro 4Grow Circinus Berndson BO Navigator Ekodialog ATL TUV Austria Szkolenia BHP Meeting Factory NT GROUP Sp. z o.o. IT Media Sukcess Consulting most wanted theta vavatech wik conulting Certes mindsupporters.com Witlani Bioszkolenia AMC Instytut Logistyki i Magazynowania Lubelskie Centrum Doradztwa i Szkoleń Copernicus Mach & Partner Consulting Sp. z o.o. IKJM Akademia Kształcenia Kadr Kurswiedzy ROE Nowoczesna Edukacja Group247 Network Masters quallab Adept Szkolenie RODO Progress Project SGP Group Fundacja Edukacji Prawnej Przeszkolimy.pl QA Pharma TQM Soft